Ilgın-Harami (Konya) kömür yatağı killerinin kristal fiziği yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 12023
  2. Yazar: HAYRETTİN KÜÇÜKÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİZAMETTİN ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada Ilgın-Harami/Konya kilinin kristal yapısı kimyasal analiz ve X-ışınları toz kırınım yöntemleri ile ince lenmiştir. Bu kilin X-ışınları toz kırınım tekniği ile yapılan madde analizi sonucu kaolinit-montmorillonit karışık katmanlı yapı sında olduğu bulunmuştur. Kimyasal analizi ile belirlenen kil birim hücre formülü: (Si7, 58, Alo,42) (Al3,505 Feo,215 Mgo,28) O22 Nao,1 Cao,3 X-Işmları kırınım yöntemleri ile kilin deneysel ve kuramsal (008) yansımalarının karşılaştırılmaları sonucu, kat- manlararası değişebilir Na, Ca katyonların katman yapısını etkilemeden katmanlar arasındaki 7,41 A (Na), 9,46 A (Na), 12,18 A (Ca) konumlarına yerleştikleri bulunmuş olup, sistemi oluşturan katman oranları ise % 64 kaolinit, % 36 montmorillo- nit olarak elde edilmiştir. Ayrıca kaolinit ve montmorillonit oranları değiştirile rek, bunun piklerin yerdegiştirmesine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the crystal structure of the clays of Ilgm-Harami (Konya) was investigated by using X-ray powder diffraction method and chemical analysis. The structure of the clay was found to be mixed-layer kaolini te-montmorillonite. The formula of the unit cell of the clay was determined as: CSi'y. eieı Alo, di:) (Ala, 6oe Feo,2ie Mgo.sei) Ozs £T&o, ı Cfto.a- The experimental X-ray powder pattern was compared with that derived from the theoretical model. It was found that in- terlayer exchangeable cations Ha, Ca were located between la yers with the positions 7.41 1 , 9.46 Â