Metal kesme işleminde kendiliğinden oluşan titreşimlerin deneysel incelenmesi
- Tez No: 12027
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ÜNÜVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ö z Tasarım ve işletme şartlarında tezgah performansını etkile yen faktörlerin bilinmesi gerekmektedir. Takım tezgahlarının perfor mansını etkileyen faktörlerden birisi, iş parçası ile takım arasın daki kendiliğinden oluşan titreşimlerdir. Bu amaçla metal kesme işleminin dinamiği ve kendiliğinden oluşan titreşime etkisi, birçok araştırmacı tarafından incelenmiş ve hâlen bu çalışmalar devam et mektedir. Kendiliğinden oluşan titreşimlerin belirli bir değere ulaşması kararlılık sınırını belirlemektedir. Kararlılık sınırları da tezgahın kararlılık kartlarının elde edilmesinde kullanılmakta dır. Bu çalışmada, geniş bir yayın taraması yapılmış ve konu teorik olarak incelenmiştir. Dinamik kararlılığın tayini için tit- reştiriciler incelenerek, elektro-hidrolik titreştirici tasarımı yapılmıştır. Bunun için titreştirici elemanlar üzerinde çalışılmış tır. Deney düzeneğindeki ölçme sistemleri için; transduser seçimi, dinamometre tasarımı ve imalatı yapılmıştır. Geri beslemeli elektro nik kontrol sistemi ile devreler oluşturulmuş ve titreşimler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The factors are known that effects the design and operation conditions of the machine tools. First one of them, the self-excited vibrations between workpiece and machine tool. Because of this vibrations and the dynamics of metal cutting processes are investigated and still to be continued. Stability limits are determined by the certain value of the self-excited vibrations. The stability limits are also used as the obtaining of the stability charts. The subject was analized the critically and a detailed literature survey has been done. To determine the dynamic stability exciters were used and electro-hydrdulic exciters were designed. For this purpose, exciter members were investigated. Transducers were choosed, dynamometer were designed and manufactured for the experimental set up. Vibrations were obtained by the electronic- control system with feed-back.