Tefenni (Burdur) civarının jeolojisi ve kromit yatakları
- Tez No: 12028
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET inceleme alanı, Toros Orojenik Kuşağı 'mn güneybatı ucunda bulun maktadır. Sahada yüzeyleyen birimler Kretase yaşlı Yeşilova Ofiyoliti, Kızılcadağ melanjı ve Kuvaterner yaşlı yamaç molozları ile alüvyonlardır. Yeşilova Ofiyoliti olarak adlandırılan kayaçlar; harzburjit, dunit ve du- nit kılıflı podiform kromit kütlerinden oluşan tektonitler ile bunları kesen bazik dayklar ve masif karekterli altere olmuş volkanik kayaçlarla temsil olunur. Tektonitler ile tektonik kontak! ı Kızılcadağ melanjı, harzburjit, dunit ve volkanik kayaç ile çört ve kireçtaşı blok larından oluşmuştur, istifin en üst bölümü ise tutturulmamış yamaç molozu ve alüvyonlardan ibarettir. Yöredeki kromit yatakları, Yell i k Tepe, Sorkun, Aşmalı ve Kanlıos- man Deresi zuhurları olarak gruplandırılmıştır. Zuhurlardaki kromit küt lelerinin doğrultu ve eğimleri harzburjitlerin bantlanmasına genellikle uyumludur. Kromit kütleleri dunitik bir kılıfla kuşatılmış olmalarına rağmen, sınırın mekanik olduğu yerlerde serpantinleşme yaygındır. Yataklarda masif, nodüler, bantlı ve saçınımlı cevher tipleri bu lunmaktadır. Kromit kütleleri çekirdekte masif karekterli iken, dışa doğru nodüler, bantlı ve saçınımlı tipe geçiş gösterir. Zuhurlarda cevher tiple rinin hepsini birlikte görmek ise çok zordur. Yataklar, genel özellikleri ile podiform tipte olup, levha tektoniği açısından diapirik oluşum meka nizması çerçevesinde gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigated area, where Yeşilova Ophiolithe and Kızılcadağ melange of Upper Cretaceous age, rock tallus and alluvium of Quaternary age outcrop, are located in the souhtwestern end of Taurus Orogenic Belt. Yeşilova Ophiolithe include harzburgite, dunite and podiform chromite bodies of tectonites, basic dikes and alterated massif volkanic rocks. Kızılcadağ melange which has tectonic contact with tectonites, contains blocks of harzburgite, dunite, volcanic rock, chert and limestone. Rock tallus and alluvium are found on the uppermost part of strati graphic sequence. Chromite deposites named as Yellik Tepe, Sorkun, Asman! ı and Kanlıosman Dere occurrences extend parallel to the bands of harzburgite. Chromite bodies are surrounded dunitic zones. Serpantini zati on are seen especially along tectonic contacts between dunits and orebodies. There are massif, nodular, banded and disseminated types of oreminerals. While chromites are observed as massif type in the core of orebodies, nodular, banded and disseminated ores are found outside of these cores. It's impossible to be formed together all typ of ores in the same orebo.dy. These deposits are formed in podiform type and their for mation can be explained by diapiric model.