PVC based optical sensor development
pH tayinine yönelik PVC bazlı optik sensör geliştirilmesi
- Tez No: 120288
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN YENİGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
V ABSTRACT PVC BASED OPTICAL SENSOR DEVELOPMENT HAZNECİ, Cemal Master Thesis In Chemistry Supervisor Prqf.Dr. Berrin YENİGÜL September 2002, 69 pages The optical pH sensors based on absorption of the newly synthesised dimethylamino groups containing sch'rff bases are presented. The sensing agents are entrapped in four different plasticized PVC matrices and cast onto Mylar polyester support Different sensor compositions exhibited response ranges between pH 6 - 7 and pH 8 - 10 whidh covers the clinically relevant range. The sensor is reversible within the dynamic range and the response time fpr 5 urn fflm is as rapid as 30 seconds under batch conditions. Key Words; optical pH sensor, schiff bases, absorbance based pH sensing.
Özet (Çeviri)
vn ÖZET pH TAYİNİNE YÖNELİK PVC BAZLI OPTİK SENSÖR GELİŞTİRİLMESİ HAZNECİ, Cemal Yüksek Lisans Tezi, Kimya Bölümü Yöneticisi: Prof.Dr. Berrin YENİGÜL Eylül 2002, 69 sayfa Yeni sentezlenmiş dimetilamino grupları içeren schiff bazlarına dayalı optik pH senşörü sunulmuştur. Duyar boyar maddeler dört farklı plastikleştirici madde ile PVC içinde çözülüp Mylar destek üzerinde membran hâline getirilerek immobilize edilmiştir. Farklı sensor kompozisyonları klinik olarak da önemli olan pH 6 - 7 Ve pH Ö - 10 arasında yanıt vermiştir. Sensör tersinir çalışmaktadır ve yanıt zamanı kesikli ölçüm sisteminde 30s kadar kısadır. Anahtar Kelimeler Optik pH sensörü, schiff bazları, absorbans temelli pH ölçümü