Gölmarmara Gölü makrobentik faunası (Chironomidae, Oligochaeta)'nın mevsimsel değişimi ve su kalitesinin incelenmesi
The Research of seasonal change of bentic fauna and water quality in Gölmarmara Lake
  1. Tez No: 120290
  2. Yazar: SULTAN TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada Gölmarmara Gölü1 nün 2001-2002 yıllan arasında Oligochaeta ve Chironomidae familyasının ve suyun fiziko-kimyasat parametrelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Göl Manisa' ya 78 km uzaklıkta, alüvyon set gölüdür. Gölü temsil eden 4 istasyonda yapılan çalışma sonunda Chironomidae türlerinden Tanypus vilipensis, Tanypus punctipennis, Procfadius {Psitötonypus) sp., Chironomus plumosus, Chironomus (Camptochironomus) tertians, Cryptochironomus dafectus; Oligochaeta türlerinden Tubffex tubifex, Potamothm harnmoniensis, Potamothm hectscheri, Potamothrix bavaricus, Potamothrix bedoti tespit edilmiştir. Türlerin görülme sıklığı hesaplanmış buna göre Chironomidae türlerinin popufasyonun % 55,16* sini, Oligochaeta türlerinin populasyonun % 44,84' ünü oluşturduğu görülmuştür. Yapılan çalışma sonucunda göl suyunun fıziko-kimyasal değerlerinde; (0,9-6 m derinliğinde), ışık geçirgenliği; 8-600 cm, sıcaklık 6,1-30.6 °C arasında, pH 6.2- 8.78 arasında iken çözünmüş oksijen 4.4-10.7 mg/L, tuzluluk %o 9-%o 21 arasında değişmiştir. Aynı göl suyunda elektriksel iletkenlik 439-867^ıs/cm arasında, bulanıklık değeri 310-587 mg/L iken sertlik 15.5-24 F°S arasındadır. Yukarıda bahsi geçen bölgede katyonik içerik olarak Ca*2 17.29-37.22 mg/L arasında, Mg*2 32.11-57.89 mg/L arasında iken Na+ 29-97 mg/L ve K* 8.78-13 mg/L arasında bulunda Ayrıca bu gölün anyonik içerikleri olarak C03“2 0-54 mg/L arasında, HC03”91.5-280.6 mg/L arasında, SO4“2 14.91-155.86 mg/L arasında ve CI* 54.43-98.98 mg/L değerleri arasında bulunmuştur. Gölün başlıca besin bileşeni olarak NO2' -N değeri 1.29-21.01 ng/L arasında saptandı ve bunu takiben NO3”- N, NH4" - N, amonyum içerisinde çözünmeyen %NH3, toplam NH& toplam N2 bulundu ve sırasıyla konsantrasyonları 90, 93-301, 98 ptg/L; 2,98-213,12 ng/L; 0,05-47,01 jıg/L 0,04-33,28 jıg/L; 138,43^455,29 ng/L olarak saptandı. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study between 2001-2002 years, it was aimed to research the family of Oligochaeta, Chironomidae and physico-chemical parameters of that water“ s. The lake that is an ”aluvion-sef Jake is 78 km far from Manisa The species of Chironomidae Tanypus vilipensis, Tanypus punctipennis, Procladius (Psilotonypus) sp., Chironomus plumosus, Chtronomus (Camptochironomus) tentans, Cryptochironomus defectum the species of Oligochaeta Tubifex tubifex, Potamothrix hammoniensis, Potamothrix beuscheri, Potamothrix bavaricus, Potamothrix bedoti was determined at the end of this study observed at four location.. The proportion of iheir occurrence cf these species was indentifed. According to our results, it has been seen to appear 55,16% of Chironomidae and 44,84 % of Oligochaeta. At ine.and of this study, in the physico-chemical contents £>f ine lake's water (In 0,3-6 m of depth) theiignt permeability varied from 8 to 60Q cm, the heat was 6,1 between 30r6 °Cr pH^vas 62.-8J8 whereas soluble oxygen was 4r4-10T7 mg L~ \ saltness varied from 9%o to 21 %o- in the same lake's water, electrical oonrUtctivity was 439 between 867 of (is cm“1 and the turbidity varied from 310 to 587-rag L”14whereas water hardness was 15,5-24 of F°C. In the.abova mentioned -area, Ca+2 was 17,29--3722 of rag. L“1, Ug.*2 was 32rll -57,89 of mg L”1 whereas hla+ was 29-97 mg L“1 and K* was 8,78-13 of mg L”1 as cationic contents. In addition, CO3“2 was Qr54,of mg L”1 r HCO3“ was -91,5-280,6 of mg L”1, SO*2 was 14,91-155,86 of mg L“1 and CI”was 54,43-98,98 of mg L“1 as anionic contents of this lake. NQ2”- N was found as the major nutrient in this lake and its concentration varied from 1,29 to 21,01 ng L“1 and followed by NO3”- N, NH4“ - N, NH3 % dissolved in amonium, total NH3, total N2 and their concentrations 90,93-301,98 \ig L”1; 2,98-213,12 \ig L“1; 0,05-47,01 ng L”1; 0,04-33,28 ng L"1; 138,43-455,29 ng L*1 respectively. IX