Separation by electrodialysis for the aqueous solutions having the cations Na+ and Ca2+
Sulu çözeltilerdeki Na+ ve Ca2+ katyonlarının elektrodiyaliz ile ayrılmaları
  1. Tez No: 120302
  2. Yazar: ERKAN ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KABAY, DOÇ. DR. MUSTAFA DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Na+ ve Ca2+ KATYONLARINI İÇEREN SULU ÇÖZELTİLER İÇİN ELEKTRODİYALİZ İLE AYIRMALAR ERSÖZ, Erkan Yüksek Lisans Tezi, Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticileri: Prof. Dr. Nalan KAB AY, Doç. Dr. Mustafa DEMİRCİOĞLU Eylül 2002, 141 Sayfa Bu çalışmada NaCl ve CaCb tuzlan ile hazırlanan çözeltilerden Na ve Ca iyonlarının elektrodıyaliz ile ayrılmaları incelenmiştir. Kesikli tip çalışma ile gerçekleştirilen deneylerde, ayırma verimine etki eden parametreler olarak; uygulanan gerilim, seyreltik ve derişik çözeltilerin dolanım debileri ve çözelti derişimleri ele alınmıştır. Deneylerde, Tokuyama® Corp. tarafından üretilen modifiye edilmiş, model TS-1-10 Elektrodiyaliz cihazı kullanılmıştır. Denemeler sırasında derişik ve seyreltik tankların giriş ve çıkış akımları belirli aralıklar ile, akım 0,01 A' e düşene dek ölçülmüştür. Özgül güç tüketimi sadece membran dizisindeki, elektrik enerjisi tüketimi olarak değerlendirilmiştir. Na+ iyonları ile Ca2+ iyonlarının ayrıma performansları kıyaslanmıştır. Akım verimliliği kütle aktarım katsayısına bağlı olarak debinin fonksiyonu olarak gösterilmiştir. Önerilen model düşük gerilim değerlerinin uygulandığı tüm debi değerlerinde deneysel veriler ile uyum sağlarken, uygulanan diğer gerilim değerleri ve yüksek debi değerleri ile yapılan denemelerde küçük sapmalar bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Elektrodiyaliz; membran; tuz giderme; sodyum; kalsiyum; özgül güç tüketimi, modelleme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SEPARATION by ELECTRODIALYSIS for the AQUEOUS SOLUTIONS HAVING the CATIONS Na+ and Ca2+ Erkan ERSÖZ Master of Science (MS) Thesis in Chemical Engineering Supervisors: Prof. Dr. Nalan KABAY, Assoc. Prof. Dr. Mustafe DEMİRCİO?LU September 2002, 141 Pages In this work, the separation performance of Na+ and Ca + ions framNaCl and CaCİ2 solutions have been investigated by electrodialysis at constant voltage mode of operation as a function of flow rate, voltage and concentration. TS-1-10 electrodialysis equipment (Tokuyama) was employed in experimental studies. During unsteady state run of ED system, both inlet and outlet concentrations of streams were measured at certain time intervals until the current drops to 0.01 A. The efficiencies of each unsteady state run were evaluated as specific power consumption with the electrical energy consumed only in stack. The separation performance of Na+ ions was compared with that of Ca2+ ions. Current efficiency was represented as a function of flow rate, which is based upon the mass transfer coefficient. The model proposed was in very good agreement at all flow rates at low potential applied, however at the highest flow rate at other potentials small deviations were found. KEYWORDS: Electrodialysis; membrane; desalination; sodium; calcium; specific power consumption, modeling.