Hazır giyim üretiminde model, yapı ve maliyet arasındaki ilişkilerin incelenmesi
A Research about the relationships between model, construction and cost in ready wear production
- Tez No: 120348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYNET ÖNDOĞAN AKTUĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
ÖZET HAZIR GİYİM ÜRETİMİNDE MODEL, YAPI VE MALİYET ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN İNCELENMESİ LÜLECİ, Ceren Yüksek Lisans Tezi, Tekstil Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ziynet Öndoğan AKTUĞLU Ekim 2002, 308 sayfa Bu çalışmada hazır giyim üretiminde model, yapı ve maliyet arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu amaçla, hazır giyim sektöründe sık üretilen t-shirt, sweat shirt ve mont ürün grupları üzerine araştırmalar yapılmıştır. Toplam 24 modelden elde edilen verilerden yararlanılmıştır. Modellerin dikim süreleri ve oluşmaları için gereken dikim işlem sayılarından yararlanılarak model karmaşıklık dereceleri belirlenmiştir. Model karmaşıklığı ile kumaş maliyeti, birim kumaş gideri ve toplam ürün maliyeti arasındaki ilişki ele alınmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel hesaplar ile değerlendirilerek sonuçlara ulaşılmıştır. Anahtar Sözcükler : Model Karmaşıklığı, Zaman Etüdü, Kumaş Maliyeti, Malzeme Maliyeti, Doğrusal İlişki, Korelasyon Katsayısı, t Testi
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT A RESEARCH ABOUT THE RELATIONSHIPS BETWEEN MODEL, CONSTRACTION AND COST IN READY WEAR PRODUCTION LÜLECİ, Ceren MSc. in Textile Eng. Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ziynet Öndoğan AKTU?LU October 2002, 308 pages In this study, the relationships between model, constraction and cost in ready wear production have been researched. For this reason, t-shirt, sweat shirt and coat product groups which were frequently produced have been examined. Totally 24 models gave the sources of the datas. Model complicacy degrees have been determined for using stitchment times and the count of stitchment steps. The relationships between model complicacy and fabric cost, unit fabric weight, total product cost have been studied. It has been reached the results by datas and statistical calculations. Keywords : Model Complicacy, Time Study, Fabric Cost, Material Cost, Linear Relation, Corelation Factor, t Test (Student Test)