Süt ve ürünlerinde kalsiyum biyoyararlılığının in vitro koşullarda belirlenmesi üzerine bir araştırma
Research on the determination of the in vitro calcium bioavailability of milk and dairy products
- Tez No: 120358
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA KILIÇ, DOÇ. DR. SEDEF NEHİR EL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada farklı süt ürünlerindeki kalsiyumun biyoyararlılığının in vitro koşullarda belirlenmesi; ürünün kurumadde, yağ, asitlik ve kalsiyum miktarlarının kalsiyumun biyoyararlılığına etkisinin incelenmesi ve ürünlerin etiket bilgileri ile kimyasal analiz sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla değişik yağ ve kalsiyum içerikli süt, yoğurt, peynir ve bebek mamalarında kurumadde, yağ, asitlik ve kalsiyum analizleri yapılmıştır. Daha sonra ;örneklerin pepsin-HCl ve pankreatin-safra tuzu ile gastrointestinal smdirirninden sonra por çapı belli olan diyaliz tüpünden diyaliz edilen elementin ölçülmesi esasına dayanan in vitro yöntem ile ürünlerdeki kalsiyumun yaralılığı belirlenmiştir. İstatistiksel değerlendirme ilk olarak her ürün grubu için yapılmış; süt, yoğurt ve bebek maması gruplarında kalsiyumun biyoyararlılığı açısından farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; it was aimed to determine the in vitro calcium bioavailability of different dairy products, to investigate the effect of dry matter, fat, acidity and calcium content on calcium bioavailability of the products and to compare the results of chemical analysis with label information. For this purpose; dry matter, fat, acidity and calcium content of different kinds of milk, yogurt, cheese and infant formulas were analysed. Then, calcium bioavailability of products was determined by an in vitro method which involves simulating gastrointestinal digestion of the product with pepsin-HCl and pancreatin-biliary salts and men measuring the fraction of element that dialyses through a membrane of a certain pore size. Each of the product groups was examined statistically and no difference was found among milk, yogurt and infant formula groups.