Antepfıstığının (Pistachia vera L. ) bazı fiziksel özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some physical characteristics of pistachio (Pistachia vera L. )
  1. Tez No: 120375
  2. Yazar: KAMİL ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FAZİLET N. ALAYUNT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET ANTEPF1STIĞININ (PISTACHIA VERA L.) BAZI FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ ÖZDEN, Kamil Yüksek Lisans Tezi, Tarım Makinaları Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Fazilet N. ALAYUNT Aralık 2002, 119 sayfa Bu çalışmada yaygın olarak yetiştirilen ve ticari olarak gelecek vaad eden, beş farklı antepfıstığı çeşidi (Kırmızı, Uzun, Halebi, Siirt, Ohadi) ile çalışılmıştır. Seçilen çeşitlerle, hasat zamanında Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü'nün (Gaziantep) fıstık bahçelerinde dane ve salkım sapı kopma dirençleri ile ilgili çeşitli ölçümler yapılmıştır. Aynı bahçelerden alınan örnekler, 1 aylık, 2 aylık ve 3 aylık depolama sürelerindeki ağırlık, hacim, nem ve küresellik değerleri belirlenmiş ve örnekler farklı yönlerde ( uzun ekseni boyunca (A Yönü), kabuğun birleşme çizgisi yataya paralel olacak yönde (B Yönü) ve kabuğun birleşme çizgisi yataya dik olacak yönde (C Yönü)) ve farklı hızlarda (50 mm/dak ve 100 mm/dak) kırılarak, deformasyon, kırılma kuvveti, kırılma enerjisi, kırılma gerilmesi, elastisite modülü ve kuvvet-deforrnasyon eğrileri elde edilmiştir. Ayrıca 3 aylık depolama süresi sonrasında kritik hız ve yuvarlanma direnci katsayısı parametreleri ölçülmüştür.VI Çeşitler arasında dane kopma direnci en yüksek 5.83 N ile Ohadi çeşidinde ölçülmüştür. Karılma dirençleri incelendiğinde çeşit, zaman, kırılma yönü ve kırılma hızının kırılma direnci üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Kırılma direnci ortalamalarına bakıldığında en düşük değer 287 N ile Uzun çeşidinde, en yüksek değer ise 336 N ile Siirt çeşidinde ortaya çıkmıştır. Ayrıca halkımızın geleneksel olarak uyguladığı kırma yönteminin (C kırma yönündeki kırma) en düşük kırılma direncini yarattığı ve seçilen 2. hız kademesinde (100 mm/dak) kırılma direncinin azaldığı hesaplanmıştır. Zamana bağlı olarak çeşitlerin kuru kırmızı kabuklu formunda nem oranının fazla değişmediği, dolayısıyla kırılma dirençlerinin sadece çeşitler arasında değişim gösterdiği görülmüştür. Ürünün ağırlığına göre, kritik hız değerlerinin ayırt edici bir özellik olduğu, antepfistığının pnömatik olarak taşınmasının ve sınıflandırılmasının mümkün olduğu anlaşılmıştır. Çeşitlerin belirlenen fiziksel özellikleri kullanılarak hasat, sınıflandırma ve çıtlatma aşamalarının makina ile yapılmasını sağlayabilecek, bu sayede girdi maliyetlerini düşürecek ve ürünün ihracat payım artırabilecek sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT DETERMINATION OF SOME PHYSICAL CHARACTERESTICS OF PISTACHIO (PISTACHIA VERA L.) ÖZDEN, Kamil MSc Thesis, Department of Agricultural Machinery Advisor: Prof.Dr. Fazilet N. ALAYUNT December 2002, 1 19 pages In this study, five different pistachios (Kırmızı, Uzun, Halebi, Siirt, Ohadi), which are produced widely and have a great potential in future, were examined. Breaking strength of stems of fruits and stalks of these pistachio varieties from Pistachio Research Institute (Gaziantep) were measured during the harvesting time. Weights, volumes, moisture contents and sphericity of the samples taken from the same garden during the storage period times of 1, 2, and 3 months were measured and each sample was cracked from three different directions: vertical (A), longitudinal with open line parallel to the horizontal (B) and longitudinal with open line parallel to the vertical (C) with two different speeds (50 mm/min and 100 mm/min). Deformation and cracking force were measured and cracking energy, cracking stress, modulus of elasticity were calculated and force- deformation curves were drawn. Additionally, critical speed and rolling resistance of the fruits stored for 3 months were measured. The maximum stem breaking strength of the fruits was found as 5.83 N in Ohadi variety. For cracking resistance of the fruits, variety, storage time, direction of cracking and cracking speed were found statistically significant. The minimum and maximum cracking resistances of the fruits were found 287 N and 336 N in Uzun and Siirt varieties respectively. The method of cracking direction (the direction of C) that is most commonly used by producers created the least cracking resistance, in addition to the direction, the cracking resistance was decreased more with cracking speed of 100 mm/min.vın The moisture contents of the fruits in the form of dry red shell were found not changed with time, so it was observed that the cracking resistance was found different only among varieties. According to the weights of the fruits, it was found that the critical speed of the fruit is a distinguished parameter and it could be used for pneumatic transportation and classification. It was understood that harvesting, classification and cracking could be performed with machine by using determined physical parameters of the pistachio. By doing this, the cost price could be reduced and the ratio of exporting of pistachio could be increased.