DDVP, AMİN'a, MASSFİKS ve FERSAL adlı ticari preparatların yerfıstığı (Arachis hypogaea L.) bitkisi üzerindeki bazı fizyolojik etkileri
Some physiological effects of commercial chemicals called by DDVP, AMİN'a, MASSFİKS and FERSAL on peanut (Arachis hypogaea L.) plant
- Tez No: 120374
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİHA GEMİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
m ÖZET DDVP,AMİN'a,MASSFİKS v e FERSAL Adlı Ticari Yerfıstığı Prepatların (Arachis hypogaeaL.) Bitkisi Üzerindeki Bazı Fizyolojik Etkileri AZERİ, Fatma NiL Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Meliha GEMİCİ Eylül 2002, 63 sayfa Yerfıstığı (Arachis hypogaea L.) bitkisinin materyal olarak kullanıldığı bu tez de, herbisid,insektisid, büyüme düzenleyici ve gübre, önerien ve farklı dozlarda verilerek, uygulamaların yerfıstığı bitkisi üzerindeki bazı fizyolojik etkilerine bakılmıştır. Elde ettiğimiz verileri değerlendirdiğimizde, herbisid, insektisid, büyüme düzenleyici ve gübre uygulanan bitki grupları kendi içinde karşılaştırıldığında, herbisid ve insektisid bitki gelişimine belirli oranda zarar vermektedir. Sonuç olarak, bu kimyasalların belirli konsantrasyonlarda uygulanmasının büyüme, gelişme ve verim açısından daha iyi sonuç vereceği söylenebilir. Anahtar Kelimeler : Arachis hypogaea L., ginefor, IAA, ABA.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Some Physiological Effects of Commercial Chemicals called by DDVP, Amin" a, Massfiks and Fersal,on Peanut ( Arachis hypogaea L.) Plant AZERİ, Fatma NiL M.Sc. Thesis, Biology Department Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Meliha GEMİCİ September 2002, 63 pages In this study, the physiological effects of the herbisides, insectisides, growth regulators and the fertilizers have been examined by using in different docages on Peanut (Arachis hypogaea L.). According to the result values, the herbisides and the insecticides have been caused the harmful effect in some extend on the plant growing. As a result, the using of these chemicals in the suitable dosages may give the best results on the plant growing vegetative development and the yield. Key Words : Arachis hypogaea L., gynophore, LAA, ABA.