Organik fidan yetiştiriciliği kapsamında; değişik organik materyaller (gidya, alsil, deniz yosunu, hümik asit, saman ve torf) ile kimyasal gübre uygulamalarının antep fıstığı (Pistacia vera L.) fidanı üzerine etkilerinin incelenmesi
In the organic arboriculture: Effects of organic materials, as gyttja, alsil, alga, humic acid, straw, and peat and chemical fertilizers treatments on the Pistacia vera L. plant
- Tez No: 252538
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma sera koşularında Ermurat Fidancılık A.Ş.'nin serasında 2007 yazında (Temmuz - Eylül arasında) yürütülmüştür. Denemede materyal olarak bir yıllık Antepfıstığı fidanı (Pistacia vera L.) çeşidi kullanılmıştır. Antepfıstığı fidanlarının (Pistacia vera L.) bitki boylarının uzunluğu 7 cm olarak temel alınıp, bu fidelere topraktan değişik dozlarda organik ve inorganik materyaller uygulanmıştır; organik ve inorganik materyallerin antepfıstığı fidanları üzerine fiziksel ve kimyasal etkileri incelenmiştir. Araştırmada 6 organik (Gidya, Alsil, Deniz Yosunu, Hümik Asit, Saman ve Torf) ve 2 kimyasal (15-15-15 ve 20-20-0) gübre kullanılmış ve deneme 4 tekerrürlü olarak yapılmıştır. Çalışma süresince yapılan değişik dozdaki uygulamalar sonucunda bitki boyu, bitkinin yaprakcık sayısındaki fiziksel değişiklikler kontrol edilmiş, yaprak ve toprak örnekleri alınarak bunların besin içerikleri belirlenmiştir.Çalışma sonuçlarına göre; organik ve kimyasal uygulamalar ve yapraktaki bazı bitki besin elementleri üzerine önemli düzeyde etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study was conducted under the greenhouse conditions, Ermurat Plantation Company, Kahramanmaras, in the summer 2007. They were used Pistacia vera L. which have one year age as an arboriculture plant materials. Lengths of these plant materials were taken as 7 cm approximately. To these plant materials, They were be treatments as different organic and chemical fertilizers with their doses. These treatments were gyttja, alsil, humic acid, straw, peat, alga, 15-15-15, and 20-20-0 fertilizers with their different doses. The study was conducted casually as four replications. Thought study, it was measured length of the plants and leaflet numbers of the plants and analyzed leaves of the plants.According to the results,organic and inorganic treatments were significantly effected to the some nutrients of leaves.