Nematik sıvı kristallerle ilgili bazı istatistiksel teoriler ve nonekstensif fizik
Some statistical theories of nematic liquid crystals and nonextensive physics
  1. Tez No: 120382
  2. Yazar: ÖZHAN KAYACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
V ÖZET NEMATİK SIVI KRİSTALLERLE İLGİLİ BAZI İSTATİSTİKSEL TEORİLER VE NONEKSTENSİF FİZİK KAYACAN, Özhan Doktora Tezi, Fizik Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Doğan Demirhan Mart 2002, 84 sayfa Bu çalışmada, nematik sıvı kristallerle ilgili olarak geliştirilen bazı istatistiksel teoriler üzerinde durulmuştur. Bu teoriler arasında çok yaygın olarak kullanılan Maier-Saupe (MS) teorisi, son zamanlarda oldukça fazla ilgi çeken genelleştirilmiş istatistiksel termodinamik (GİT) çerçevesinde ele alınmış ve genelleştirilmiştir. MS teorisi, bazı nematik sıvı kristallerin düzen parametresinin sıcaklıkla değişimini açıklamakta yetersiz kalmaktadır. PAA (p-azoxyanisole) bu nematiklerden birisidir. Bu bağlamda, MS teorisi GİT çerçevesinde genelleştirildikten sonra, PAA bir uygulama sahası olarak seçilmiş ve deneysel veriler başarılı bir şekilde açıklanmıştır. Anahtar sözcükler : Sıvı kristaller, nematik düzenle ilgili istatistiksel teoriler, Tsallis termoistatistiği.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT SOME STATISTICAL THEORIES OF NEMATTC LIQUID CRYSTALS AND NONEXTENSIVE PHYSICS KAYACAN, Özhan PhD in Physics Supervisor: Prof Dr. Doğan DEMİRHAN March 2002, 84 pages In this study, some statistical theories of nematic liquid crystals have been considered. Amongst them, Maier-Saupe (MS) theory is the most widely used one and has been generalized within generalized statistical thermodynamics for which there is a growing interest. MS theory fails to explain the variation of the order parameter with respect to temperature for some nematics, one of which is PAA (p-azoxyanisole). To this end, after generalizing MS theory, we have applied GIT to PAA and the experimental data for PAA has successfully been explained.