Subice dağı karayosunu florası
The Moss flora of Subice mountain
  1. Tez No: 120441
  2. Yazar: MESUT KIRMACI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN ERDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
87 ÖZET Menderes Masifinin önemli bir sektörünü oluşturan Subice Dağı Karayosunlan Florası çalışılmıştır. Yöreden toplanan 305 bryofit örneğinin teşhisi sonunda, 17 familya, 47 cins' e ait 105 takson karayosunu; 8 familya, 9 cins'e ait 10 ciğerotu ve tek familya ve tek cinse ait yalnızca bir adet boynuzlu ciğerotu taksonu belirlenmiştir. Bunlar arasından 12 takson Henderson (1961) kareleme sistemine göre Cl 1 karesi için yeni kayıt olarak bulunmuştur. Bölge genel ikliminin doğal sonucu olarak, Pottiaceae familyası en çok türle temsil edilen familya olarak tanımlanmıştır. Toplam floranın % 68.6' sun akrokarp karayosunları, % 31.4' ünü pleurokarp karayosunları oluşturur. Araştırma alanımızda yayılış gösteren taksonlar arasında, aşın kuraklık artışı durumunda tehdit altına girebilecek türler Fissidens crassipes, Didymodon tophaceus, Cinclidotus fontinaloides, Bryum alpinum, B. muehlenbeckii, B. pseudotriquetrum, Epipterygium tozerî, Plagomnium undulation, Philonotis arnellii, P. caespitosa, P. fantana, Fontinalis antipyretica, Khynchostegium riparioides, Eurhynchium spp. olarak öngörülmüştür. Polytrichum juniperimtm, Ceratodon purpureus, Tortula intermedia, T. ruralis, T. ruraliformis, T. subulata, Barbuta unguiculata, Didymodon vinealis, Pleurochaete squamosa Dicranowessia cirrata, Timmiella anomala, Grimmia lisae, G. laevigata G. pulvinata, G. trichophylla, Bryum capillare, B. caespiticium, Bartramia stricta, Anacolia webbii, Hedwigia ciliata ve Fabronia pusula türleri açık alanlarda, çeşitli lokal toplulukları oluşturan türler olarak gözlenmiştir. Pterogonium gracile, Antitrichia californica, Leucodon sciuroides, Homalothecium sericeum, H. aureum, Hypnum cupressiforme türleri araştırma alanımızda en yaygın ve topluluk oluşturan pleurokarp karayosunlandır. Doğal vejetasyonunun tahrip görmesi ve sucul ortamlarının yokluğu nedeniyle Sübice Dağı ve yöresinin çeşitli karayosunu hasat etkinlikleri için yasak bölge olarak değerlendirilmesinin uygun olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
88 SUMMARY The Moss flora of Subice Mountain, one of the important sectors of Menderes massif have been studied. At the result of identifications of 305 specimen, collected from the area, 105 moss species belonging to 17 families and 45 genera, and 10 species of hornworts (1) and liverworts (9) belonging to 8 families and 9 genera have been found. 12 taxa of mosses are new records for square Cll according to Henderson's (1961) grid system among the others. As a natural result of regional climate, Pottiaceae was determined as the family having the highest number of species. Acrocarpous mosses contribute 68.6% and pleurocarpous mosses conribute 3 1.4 % of total flora. Among the taxa, distributed on the research area, Fissidens crassipes, Didymodon tophaceus, Cinclidotus fontinaloides, Bryum alpinum, B. muehlenbeckii, B. pseudotriquetrum, Epipterygium tozeri, Plagomnium undulatum, Philonotis arnellii, P. caespitosa, P. fontana, Fontinalis antipyretica, Rhynchostegium riparioides, Eurhynchium spp. are the species that may have risks to be endangered if extreme increase in aridness occurs in future. Polytrichwn juniperinum, Ceratodon purpureus, Tortula intermedia, T. ruralis, T. ruraliformis, T. subulata, Barbula unguiculata, Didymodon vinealis, Plevrochaete squamosa Dicranowessia cirrata, Timmiella anamala, Grimmia lisae, G. laevigata G. pulvinata, G. trichophylla, Bryum capillare, B. eaespiticium, Bartramia stricta, Anacolia webbii, Hedwigia ciliata and Fabronia pusula are the species, forming local communities of open habitats. Pterogonium gracile, Antitrichia californica, Leucodon sciuroides, Homalothecium sericeum, H. aureum, Hypnum cupressiforme are the most common community forming pleurocarpous species in the area. It is thought that it will be proper to declare Subice Mountain and it's vicinities forbidden area for bryophyte harvesting activities becouse of it's destroyed natural vegetation and lacking of permanent aquatic or wet environments.