Güvensiz bağlanma stiline sahip olan evli bireylerin aldatma ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between deception and problem solving strategies between married individuals with insecure attachment styles
- Tez No: 441231
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Evlilikte yaşanan bazı sorunların temeli çocukluk çağımızda temelleri atılan bağlanma stilleri ile ilişkilidir. Bu sorunların ortaya çıkarılması evlilik kurumunun sağlamlaştırılmasına katkı sağlayacağı düşüncesiyle araştırmada güvensiz bağlanma stiline sahip evli bireylerin, aldatma ve problem çözme becerileri incelenmiştir. Araştırmaya, İstanbul ilinin çeşitli yerlerinde ikamet eden 194'ü kadın 86'sı erkek olmak üzere 280 kişi katılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini öğrenmek adına Kişisel Bilgi Formu ve değişkenleri ölçmek adına da İlişki Ölçekleri Anketi, Aldatma Eğilimi Ölçeği ve Evlilikte Problem Çözme Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Ki Kare, Mann Whitney- U ve Kruskal Wallis Testleri kullanılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre, güvenli ve güvensiz bağlanma stiline sahip bireylerin aldatma eğiliminde anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır. Bununla birlikte, güvenli ve güvensiz bağlanma stiline sahip bireylerin evlilikte problem çözme becerileri arasında da anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Some basic problems experienced in marriage are associated with the attachment styles which have been building up since the childhood. This study investigated the relationships between deception and problem solving strategies among married individuals with insecure attachment styles. It has been predicted that the determination of these problems could have strengthened the institution of marriage. 194 women and 86 men, with a total number of 280 individuals who had been residing in various places of İstanbul had participated in the study. Demographical Information Inventory, Relationship Scale Questionnaire, Infidelity Tendency Questionnaire and Marital Problem Solving Scales had been applied to the participants. Ki Square, Mann Whitney- U ve Kruskal Wallis Tests were used in the analysis of data. According to the statistical analyses, there was no significant difference between the attachment styles and infidelity tendencies. At the same time, it was also found that there was no significant difference between the attachment styles and problem solving skills.