Halkla ilişkilerde sosyal sorumluluğun oluşumu ve Türkiye'de sivil toplum örgütlerinin rolü
The Formation of social responsibility in public relations and the role of civil society in Turkey
  1. Tez No: 120484
  2. Yazar: AYHAN BİBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET Örgütler, kendilerinden talep edilen gereksinimleri karşılamak amacıyla oluşturulmuş toplumsal sistemlerdir. Dolayısıyla, varlıklarının temel nedeni olan toplumsal gereksinimlerin neler olduğunu, doğru bir şekilde belirlemek için toplumla organik ilişkiler kurup geliştirmek zorundadırlar. Bu ilişkilerin kurulmasında halkla ilişkiler, önemli katkılar sağlayabilecek, günün koşullarına uygun, geçerli bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Halkla ilişkiler, planlı, sürekli ve bazı etik kaygılar gözetilerek yapılması gereken çalışmalar olmanın yanı sıra, belli politikalar çerçevesinde yapılması gereken çalışmalardır. Bu politikalar, genel hareket tarzının ne olacağını belirleyen birer rehber niteliğindedir. Çalışmamızda, sosyal sorumluluk anlayışının halkla ilişkilerin temel niteliklerine uygun işlevsel bir politika olduğu ve bu politikanın oluşumunda sivil toplum örgütlerinin önemli roller üstlenebileceği varsayılmakta ve bu varsayım test edilmektedir. Bu amaçla, sosyal sorumluluk anlayışının rekabet sürecinde sağlayacağı üstünlükler, sosyal sorumluluk alanları, sosyal sorumluluk anlayışının oluşumda etkili faktörler tartışılmış ve sivil toplum örgütlerinin sosyal sorumluluk anlayışının oluşum sürecinde oynayabilecekleri role ilişkin bir model önerilmiştir. Bu modelde kendilerine yüklenen rolü, sivil toplum örgütlerinin Türkiye ölçeğinde ne derece oynayabileceklerini belirlemek için Ankara İl merkezinde görev yapan vakıflar örneğinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlan; sivil toplum örgütlerinin kamu ve özel kuruluşlarda sosyal sorumluluk anlayışının oluşumu açısından önemli roller üstlenebilecek potansiyele ve dinamizme sahip olduğunu göstermektedir. Ancak, sivil toplum238 örgütlerinin uygulamada Türkiye'nin ekonomik, siyasal ve sosyal yapısından kaynaklanan önemli zorluklarla karşı karşıya olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
239 ABSTRACT Organizations are the social systems which are established to meet requirements demanded of them. Therefore, they have to establish and improve organic relations with society with a view to figuring out correctly what the social requirements as their raison d'etre are. In establishing such relations, public relations is regarded as a contemporary and valid method which is capable of making positive contributions. Public relations should be implemented in a planned manner, continuously and in line with certain ethical concerns as well as with reference to specific policies. These policies serve to be guidelines which specify the overall course of action. In this study, we assume that the conception of social responsibility represents a functional policy which is compatible with the basic qualities of the public relations, and that nongovernmental organizations may play significant roles in the formation of this policy, and this assumption is tested. To this end, the advantages of the conception of social responsibility in competition, the domains of social responsibility, and the factors affecting the formation of the conception of the social responsibility are discussed, and a model of the role which non-governmental organizations may play in the formation of the conception of the social responsibility is proposed. In order to determine the extent by which the nongovernmental organizations may play the role imposed on them in Turkey in this model, a study was carried out on the foundations operating in the city center of Ankara. The results of the study imply that the nongovernmental organizations have the potential and dynamism to assume significant roles in the formation of the240 conception of social responsibility in public and private institutions. However, in practice they face considerable difficulties resulting from economic, political and social structure of Turkey. ^