Dönem net karının belirlenmesi ve ertelenen vergi etkilerinin finansal tablolara yansıtılması
To Determine of net profit for the period and to recognize deferred tax effects on the financial statements
- Tez No: 120483
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT TENKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET Kar rakamı, işletmelerin temel başarı ve performans göstergesi kabul edildiğinden, işletme hakkında bilgi edinmek isteyenler için bu kalemin önemi büyüktür. İlgilerin işletme hakkında gerçekçi bilgi edinebilmeleri için kar, muhasebenin kavram ve esaslan çerçevesinde belirlenmiş olmalıdır. Muhasebe kuramı dışındaki kurallara göre belirlenen kar tutarı temel finansal tablolar dışındaki bilgi kaynaklarında raporlanmalıdır. Kara etki eden iki akım mevcuttur; olumlu akım - gelirler ve olumsuz akım - giderler. Muhasebenin dönemsellik kavramına uygun olarak belirlenen dönem gelirleri, yine aynı ilkeye göre oluşan dönem giderleriyle eşleştirilmelidir. Bu gelir tablosunun temel ilkelerinden biridir. Bu eşleştirme neticesinde dönemin faaliyetleri (esas, olağan ve olağandışı) sonucundaki kar rakamı meydana gelmektedir. Anacak dönemin net kar/zararı vergi giderlerinin düşülmesi ile oluşmaktadır. Dolayısıyla döneme ait vergi gideri tutarının nasıl belirleneceği, yani vergi borçları ile vergi alacakları eşleştirilmen mi, sorusu gündeme gelmektedir. Dönemin vergi gideri karşılığı, işletmenin dağıtılabilir karından devletin aldığı pay olarak düşünülürse, vergi yasalarına göre tespit edilen bu tutarın tamamen cari dönemle ilişkili olduğunu anlamına gelmektedir. Ülkemizdeki yaklaşım bu yöndedir. Dönemin vergi gideri karşılığı, işletme faaliyetlerinin devamı için katlanılması zorunlu bir gider olarak düşünülürse, bu tutar vergi yasalarına göre belirlendikten sonra, muhasebe ilkeleri ışığında tekrar düzeltilmelidir. 'Kurumlar (Gelir) Vergisinin Muhasebesi' adındaki uluslararası muhasebe standardında (UMS-12) bu yaklaşım benimsenmiştir. UMS-12'de vergi tutarı bir dönem gideri olarak değerlendirilmekte ve diğer faaliyet giderlerinde olduğu gibi, bu giderin de ait olduğu dönemle ilişkisi kurulmaktadır. Bu uygulamaya 'dönemlerarası vergi dağıtımı' denilmektedir. Bu uygulamada ticari kar ile mali kar arasındaki farklar iki grupta toplanır; Sürekli Farklar ve Geçici Farklar.Sürekli farklar ve bunları yaratan gelir ve gider kalemleri, her nekadar muhasebe açısından kara etki eden olumlu veya olumsuz akım olarak kabul edilselerde, vergi yasaları açısından kesinlikle kabul edilmezler. Dolayısıyla, ticari kar ile mali kar arasındaki bu farklar her hangi bir dönemde ortadan kalkmazlar ve bunları dönemin mali karına ilave etmekten veya indirmekten başka yapılacak bir işlem yoktur. Geçici farklar ve bunları yaratan gelir ve gider unsurları, gerek muhasebe açısından gerekse vergi yasaları açısından kara etki eden olumlu veya olumsuz akım olarak kabul edilirler. Ancak muhasebe kayıtlarına alındıkları dönemden bir başka dönem/dönemlerde vergi matrahına dahil edilirler. Dolayısıyla, ticari kar ile mali kar arasındaki bu farklar, bir veya birkaç dönem sonra ortadan kalkarlar. Bu durumda geçici fark yaratan unsurlara ait vergi gideri ya peşin ödenmekte ya da ödenmesi gelecek dönemlere devredilmekte. Başka bir ifade ile, bir işletmenin ticari karı ile mali karı arasında geçici fark yaratan olayların olması nedeniyle, ertelenen bir vergi alacağı veya ertelenen bir vergi borcu doğmaktadır. Geçici farklara ait ertelenen vergi etkisi (borç ve alacak) dikkate alınarak dönemin vergi gideri karşılığı tutarı düzeltildiğinde, dönemin net kar/zararı da değişir ve dönemin gerçek net kar/zararına ulaşılır. 12 No'Iu 'Kurumlar (Gelir) Vergisinin Muhasebesi' adlı uluslararası muhasebe standardında bu düzeltmede Yükümlük Yöntemi kullanılır ve yapılan uygulamaya Vergi Etkili Muhasebe denilir. Kıdem tazminatı karşılıkları, geçmiş yıl mali zararları, yararlanılmamış vergi indirimleri gibi olaylar genelde çok yüksek tutarlarda ertelenmiş vergi etkisi yaratmaktadır. Bunların dikkate alınmaması durumunda finansal tablolardaki kar rakamı ilgilenenlerin yanılmasına ve yanlış kararlar almasına neden olabilir. Bunun önlenmesi ve işletmenin geçek karlılığının ortaya konması için uygulanan muhasebe politikaları ve değerleme esasları kadar, dönemlerarası vergi dağıtımın yapılması da önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the profit value is taken as a sign of the main success and the performance of the enterprise by the people who wants to learn about the enterprise. The cost of this number is really important for the people interested in the enterprise. So that the profit value must reflect the reallity. We mean reallity as the numbers come out within the concept and the principles of the accounting of the enterprise. The profit value must be reported as outsourced from the basic financial statement accounting to the out of accounting principles. There are two factors that effect the profit: positive effect - incomes and negative effect - outcomes. These are also called as the component or elements of the profit. The term incomes must fit the term expenditure due to the term principle of accounting. This is one of the basic principles of the income statement. As a result of this match we gain the profit value due to the term activities (main, ordinary and extra ordinary). But the net profit/loss come out when we subtract the tax incomes. As a result of this the question of how we will maintain the amount of tax expenses that fits tax liabilities and tax recievables occour. If you say that the equivalent of the tax expenditure is the share that the goverment taxes from the distrubitable profit of the enterprise, that means that you accept that the amount is totally relevant to the current term. Since the concept is in the same way in our country, after the tax expenditure equivalent is estimated due to the tax oriented profit there rant any correction to obtain the tax amount that is according to the accounting profit. If you believe that the equivalent of the tax expenditure is compuisary for the rest of the enterprise activities, this tax amount that is obtained according to the tax laws, must be corrected according to the principles. This is what has been in International Accounting Standards (IAS 12).Due to this concept the tax is taken as an expenditure and related with the other expenditures within the term it exists. This application is called 'tax distrubition between the terms' in acconting standards. The difference between the trade profit and fiscal profit in tax distrubition between is taken info two group: Permanent Difference and Temporary Difference. Although the permanent difference and items that makes the income and out come are taken to be as possitive and negative effects on the profit due to the accounting, they aren't approved by the tax laws. So that difference between the trade profit and fiscal profit never disappears in any term. The temporary difference and what make this: income and outcome items are approved by the accounting and tax laws as an possitive or negative effect on the profit. When they only are approved in an other term or the term they exists by the tax laws. So that the difference between the trade and fiscal profit disappears after a term or terms. At this situation the tax expenditure of the items that make the temporary difference is paid cash or transfered to the next terms. In other words because of postponing the things which make the difference between the fiscal and trade profit, a deferred tax recievable or a deferred tax liability occours. The correction of the terms tax expenditure due to the effect of the deferred temporary difference; is also corrects the net profit/loss of the term and we maintain the reel net profit/loss amount of the term. The application done in the 'Accounting For Income Taxes' IAS-12, is called Tax Based Accounting and the correction is called Liability Method. Seniority compensation equivalents makes big amount of deferred tax effect, like unbenefited tax discounts. If there isn't any attention paid to those, the number in the financial statements will falce the people who are interested in the enterprise and will cause them to take wrong decisions. Preventing of this and to reveal the real profit of the enterprise, tax distrubition between terms is as important as accounting politics and evalution principles.