Türkiye'de tüketicinin etkin korunması açısından tüketim kooperatiflerinin vazgeçilmez rolü
As Directly affective protect of consumer by the uncease role of consumer unions in Turkey
- Tez No: 120488
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET İnsanların dil, din, ırk, cinsiyet, siyasal görüş vb. unsurlardan bağımsız olarak taşıdıkları ortak evrensel kimlik tüketici olmalarıdır. Tüketmek ve tüketici olmak herkesin paylaştığı ortak kimlik ve her zaman yaşadığı bir süreçtir. Ekonomik faaliyetlerin nihai amacı tüketicilerin ihtiyaçlarını sağlayacak mal ve hizmetleri üretmek ve bu ihtiyaçları rasyonel bir dağıtım zinciri oluşturarak karşılamaktır. Piyasa aynı ihtiyaca hitap eden çeşitli marka, fiyat ve kalitede mal ve alternatifleri ile doludur. Bu durum sınırlı geliri ile sınırsız ihtiyaçları arasında doyurucu bir denge kurmaya çalışan tüketicilerin karşılaştığı sorunları artırmaktadır. Gittikçe zenginleşen ve karmaşıklaşan, tüketici istek ve ihtiyaçları ve bunların karşılanma çabaları da tüketicinin korunması konusunu daima ön plana çıkarmış ve çağdaş dünyanın en güncel ve dinamik konularından biri yapmıştır. Serbest piyasa ekonomisinde pazara hakim olan güçlü firmaların üretim ve pazarlama politikaları karşısında tüketiciler güçsüz durumdadırlar. Tüketiciler, üreticiler kadar kolay örgütlenememekte ve dolaysıyla ekonomik ve politik yaşamda bir baskı grubu olarak etkinlik gösterememektedirler. Bu nedenle tüketicilerin pazarda güçlerini artırabilmeleri ancak gönüllü ve bağımsız örgütler oluşturmalarına bağlıdır. Bu örgütlerin en başında ise tüketim kooperatifleri gelmektedir. Tüketicinin korunması 20. yüzyılın başlarından itibaren önem kazanmış ve en çok tartışılan konulardan biri olmuştur. Tüketicinin korunması dar ve geniş anlamda ele alınabilir. Dar anlamda tüketicinin alış verişlerde ödediği paranın karşılığını tam almasıdır. Geniş anlamda ise toplumsal kaynakların, halkın refahını, sağlık ve eğitimini geliştirmesini öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The common universal identity that the people have free from elements such as language, religion, race, sex, political views etc. İs their being consumers. To consume and being a consumer are not only the common identities shared by everyone but also the process always lived in. The final target of economic activities is to produce the goods and deliver the services that supply needs and successively meet these needs by way of a rational distribution chain. The market is full of goods with various brands, prices, qualities and alternatives addressing to the same kind of need. This fact increases the problems of the consumers who are trying to set a balance between their limited income and unlimited needs. The consumer demands and needs that are increasingly getting complicated day by day and depending on this, the efforts made to meet these needs have made the theme about the protection of consumers important and led them be one of the most dynamic and actual subjects of the modern world. The consumers are helpless againts the dominating firms' production and marketing policies in free market economy. The consumers can not become organized as well as the producers and thus they can not become efficient as dominant groups in economic and politic life. That's why, the increase in powers of consumers in markets only depends on forming voluntary independent organizations. The most significant organization is consumers' cooperative.