Türkistanskiye Vedomosti gazetesine göre Türkistan'da Ruslaştırma siyaseti
The Policy of Russification of Turkistan according to Turkestanskiye Vedomosti newspaper
- Tez No: 120502
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada“Turkistanskiye Vedomosti Gazetesi”nin ilmi makalelerine, Özbekistan Cumhuriyeti Milli Devlet Arşivi (ÖCMDA), SSCB Merkezi Askeri Tarih Arşivi (SSCB MATA) ve Kazakistan Cumhuriyeti Milli Devlet Arşivindeki (KCMDA) belgelere dayanılarak Çarlık Rusya'nın sistematik bir şekilde uyguladığı işgal ve Ruslaştırma siyasetinin ilmi açıdan incelenmesi hedeflendi. Bunun yanı sıra araştırmada karşılaştırmalı analiz yaparak haberlerin doğruluğunu tespit etmek amacıyla arşivdeki gizli dosyalar incelendi. Bunun dışında Çarlık dönemi ilim adamların ve tarihçilerin araştırmaları, genelgeleri ve raporları kullanıldı. Konu dört ana başlık altında incelenmektedir. Birinci bölümde“Turkistanskiye Vedomosti Gazetesi”nin tarihçesi, çıkış amacı ve faaliyetleri ele alındı. İkinci bölümde Rusların Türkistan'da uyguladıkları asimilasyon metotları, Rus idari sistemi, toprak siyaseti ve Türkistan'da Rus iskanı ele alın maktadır. Ana başlık teşkil eden, üçüncü bölümde detaylı bir şekilde Çarlık Rusya'sının eğitim politikası, Ruslaştırma yöntemleri, Rus okulların amaç ve faaliyetleri incelenmiştir. Ayrıca 20. Yüzyılın başında Ruslaştırma siyasetinin nasıl olması gerektiğinin tartışıldığı Rus Orta Okulları Birinci Kurultayı belgeleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise Türkistanlıların Rus eğitim politikasına ve Ruslaştırma siyasetine karşı tepkileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to study sistematical imposition of Russian culture and language during the Tsar's period in Russia basing upon the scientific articles in“Turkistanskiye Vedomosti”newspaper, National Archieve of the Government of the Respublic of Uzbekhistan (NAGRU), Central Historical Archieve of the Army of USSR (USSR CIAA) and the documents of the National Archieve of the Government of the Respublic of Kazakhstan (NAGRK). In order to prove the information made by comparative analyze we used secret documents and reports and researches of the scientists and historians of Tsar's period. The thesis consists of four main parts. In the first part we studied the purpose of foundation, history and activities of“Turkistanskiye Vedomosti”newspaper. In the second part we studied Russian administrative sistem, land politics, settling off Russian people and assimilating methods of Russians in Türkistan. In the third part, which forms the main subject of our thesis, educational politics of Tsar's Russia, imposition of Russian culture and aims and activities of the Russian shools were studied in details. Also we used documents of the First Congress of Russian secondary shools about disussions of how the imposement of Russian culture should be at the beginning of XX century. In the fourth part we gave the reaction of Türkistan inhabitants against the educational and cultural politics of Russians.