Özel inşaatlarda vergilendirmenin etkinliği ve analizi
The Analysis and effectiveness of taxation in private constructions
  1. Tez No: 120501
  2. Yazar: BALAMİR GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET özel inşaat sektörü, milli gelir içindeki yeri; yatırım harcamaları içindeki payı, diğer sektörlerle olan girdi-çıktı ilişkisi, istihdam etkisi gibi yönlerden ekonominin önemli sektörlerinden biridir. Barınma sorununun çözümü, gelir dağılımının daha dengeli bir hale getirilmesine olan katkısı gibi yönleri de bulunmaktadır. Ayrıca bu sektör, diğer sektörlerin gelişimini etkileyebilecek bir boyuta da sahiptir. Özel inşaat sektörünün genellikle“konut”üretimine yönelik olarak faaliyet gösterdiği bilinmektedir. Dolayısıyla belediyelerden alınan inşaat ruhsatlarına göre bu sektörün rakamsal büyüklüğünü ölçmek olanaklıdır. 2000 yılı itibarıyla açıklanan resmi rakam 3,7 katrilyondur. Ancak bu sektörde iş yapan yap-sat müteahhidi olarak bilinen müteahhitlerin sayıları hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı; özel inşaat sektörünün ekonomik boyutunu ortaya koymak, diğer bazı ülkelerdeki uygulamaları araştırmak, Türk Vergi Hukuku açısından nasıl vergilendirildiğini incelemek, vergilendirmede karşılaşılan sorunların neler olduğunu ortaya koymak, çözüm önerileri getirmek olarak özetlenebilir. Bu bağlamda çalışmanın; Birinci bölümünde, inşaat sektörüne ilişkin olarak genel açıklamalar yapılmış, türleri, ekonomik boyutu gibi konularda genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, özel inşaat sektörünün, Gelir, Kurumlar ve Katma Değer Vergisi Kanunu açısından nasıl verilendirildiği sorusunun cevabı aranmış, daha ziyade mevzuata yönelik incelemelerde bulunulmuştur. Üçüncü bölümde ise; İnşaat sektörünün vergilendirilmesinde yaşanan sorunlar ortaya konulmuş ve bunlar dışsal ve içsel sorunlar ana başlıkları altında ele alınarak; kısa ve uzun vadeli çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Değerlendirme ve sonuç kısmında ise, ilgili bölümlerde ayrıntısıyla değinilen konularda genel bir değerlendirme yapılmış ve çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Private construction sector is one of the important sectors of the economy with its position in national income, with its share in expenses of investment, with the relations of ins and outs of other sectors and employment effect. It has also effect in solution of accommodation problem and has contribution to the distribution of a more balanced income. Furthermore, construction sector has also dimension to affect the improvement of other sectors. In general, construction sector is considered to have activity in production of“residence”, so it's possible to measure the numerical size of this sector from the construction licenses taken from the municipalities. This amount is informed as 3,7 quadrillion by year 2000. But there is no exact information about the contractors known as build-sell contractors working in this sector. The aim of this study can be summarized as to expose the economic dimension of private construction sector to examine how it is taxed related to Turkish Taxation Law, to expose the difficulties encountered during taxation and to suggest solutions. With this point of view, in this study ; In the first part, some general explanations are made related to construction sector and general information is given about the kinds of constructions and about subjects such as economic dimension. In the second part, a study is made as an answer to the question about how the construction sector is taxed acording to Income, Corporation and Value Added Tax Laws and mostly a study is made directed at the body of current law. In the third part, problems in the taxation of construction sector are exposed and short term and long term solution suggestions are tried to be given by taking up these problems under inner and outer main titles. In conclusion part, a general study is made in the subjects which are touched ^^ on detailed in related parts and solutions are proposed.