Bir bilgi sistemi olarak malzeme ihtiyaç planlaması (MRP) sisteminde malzeme akışının yönetimi ve bir uygulama
A Material flow management as an information system in material requirement planning (MRP) and in-application adaptation
  1. Tez No: 120526
  2. Yazar: ALİ MURAT İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK SOYUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET işletmeler günümüzün pazar şartlarında ayakta kalabilmek için tedarik, üretim, pazarlama, satış ve finansman gibi pek çok fonksiyonunu yeniden gözden geçirmek zorundadırlar. Çünkü teknolojiye bağlı olarak değişen koşullarda ürünlerin maliyetleri azalmakta ve üretim süreçleri kısalmakta ve kalite artmaktadır. Ortaya çıkan yeni şartlar, işletmelerin yapılarını, karar mekanizmalarını kısaca iş süreçlerini değiştirmeye zorlamaktadır. Bu yeni süreçte bilgi stratejik bir değer kazanmış ve bilgi sistemlerinin önemi giderek artmaya başlamıştır. Bilginin bu gücü aynı zamanda işletmeleri, güçlü bilgi sistem alt yapılarına ve bu sistemleri amaçlara uygun olarak kullanabilecek yönetici ve personele sahip olmaya zorlamaktadır. İşletmeler, güçlü bilgi sistem alt yapıları ve yetenekli personeli ile beraber karşılaştıkları en büyük problemlerden birisi olan belirsizliği yenmeyi amaçlamaktadırlar. Burada personele büyük destek sağlayan yönetim bilgi sistemleri ve işletme kaynaklarının önemli bir bölümünü kullanan malzeme ihtiyaç planlaması sisteminin önemi de giderek artmaktadır. Çünkü bu sistemler yardımıyla stok kontrolü, üretim planlaması, tedarik vb, faaliyetler daha gerçekçi veriler üzerinden ve çok daha kısa süreler içinde gerçekleşmektedir. Ve bu durum işletmelere önemli bir rekabet avantajı sağlamaktadır. Rekabet avantajını en iyi şekilde değerlendirmek için, bilgi sistemleri işletmenin ihtiyaçlarına göre kurulmalıdır. Bunun için işletme, uzman bir ekip tarafından bilimsel temellere dayalı bir sistem analizi metodolojisi kullanılarak değerlendirilmeli ve elde edilen sonuçlara göre hareket edilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, enterprises must review their most of functions like supply chain management, production, marketing, sales and finance to standing in this marketing circumstances. Because depending on technology, costs are reduced, production time is decreasing and quality is increasing. These new conditions are forcing the enterprises to change their structures, decision mechanisms, shortly, all their business processes. In this new era, the information has a strategic value and its importance is getting increase. At the same time, the power of the information, is also forcing the enterprises to have powerful information backbones and talent employees who manage the these systems according to the targets of the enterprise. The enterprises try to overcome their most important enemy which is named indefiniteness, by the help of those information backbones and employees. In this point, the importance of the management information systems and material requirment planning which control and manage the most of resources of the enterprise, are getting increasing. Because by the help of these systems, enterprises can manage their stocks, plan their production and manage their supply chain etc. with real data in a very short time. By the way, this situation gets enterprises obtained great competition avantage against the others. To manage this advantage for the aims of the enterprise, the information system must be designed according to the enterprice's own conditions. To do that, the enterprise must be analysed with a scientific system analysis metodology by an expert group and managers should decide according to the these results İ--..İ- -J