Seyahatin güdüleme araçları içerisindeki yeri: Bir alan araştırması
Incentive travel: A study on motivation tools
  1. Tez No: 120546
  2. Yazar: ORHAN UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YÜKSEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
120 ÖZET İşletmeler, çalışanların daha etkin ve verimli çalışabilmelerini sağlayabilmek için çeşitli motivasyon araçlarından yararlanmaktadırlar. Kişilerin motive edilmesi için kullanılan araçlardan biri de ödül seyahattir, ödül seyahat, salt tatilden ibaret olmayıp içinde çeşitli aktiviteleri ve animasyon faaliyetlerini de barındıran, kendine özgü turistik bir üründür. Bu araştırmamızda, yurtdışında geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan ödül seyahatin ülkemizdeki durumu incelenmiştir. Bu kapsamda ülkemizdeki ilgili literatür incelendiğinde, bu konunun ayrıntılarını içeren belli başlı bir kaynağın olmadığı tespit edilmiştir. Literatürdeki bu alandaki boşluğu doldurmaya katkı sağlaması amaçlanarak, ödül seyahatin motivasyon araçları içerisindeki yeri, ödül seyahatlerin tanıtılması ve nasıl bir turistik ürün olduğu tartışılmıştır. Konu ile ilgili genel bilgiler, bu alandaki sınırlı olan kaynaklardan yararlanılmaya çalışılmış, ayrıca Türkiye'ye ait örnek uygulama da bankacılık sektöründe uygulanan anketle ortaya konulmuştur. Örneklem alanı içinde yer alan bankacılık sektörü çalışanlarının tercih ettikleri motivasyon araçları tespit edilmiştir. Motivasyon araçlarında çeşitli değişiklikler yapıldığında, kişilerin tercih ettikleri motivasyon araçlarında, herhangi bir değişimin olup olmadığı da belirlenmeye çalışılmıştır. Buna göre çalışanlar terfi etmeyi, nakiti ve ödül seyahati öncelikle tercih etmektedirler. Böylece, ödül seyahati bir motivasyon aracı olarak kullanma isteği olan yöneticilere bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Diğer motivasyon araçlarıyla birlikte kullanabilecek, alternatif bir özendirme aracının da bulunduğunun gösterilebilmesi, çalışmamızın aslını oluşturmaktadır.121 ödül seyahati, motivasyon aracı olarak kullanan işletmelerde, ödül seyahate katılanların tamamına yakını, bu motivasyon aracından memnun kaldıklarını ve tekrar katılmak istediklerini belirtmişlerdir. Bu durum, ödül seyahatin işletme yöneticilerince kullanıldığı taktirde, işgörenlerce kabul görecek bir motivasyonel araç olduğunu göstermektedir. Ödül seyahat bir yandan kişilerin güdülenmesini sağlayabilecek araç iken diğer yandan ülke ekonomisine de katkı sağlayabilecek bir araçtır. Ödül seyahatlerin genellikle yurt dışına yapıldığı ve Türkiye'nin sahip olduğu destinasyon alanlarının, ödül seyahat organizasyonları için biçilmiş kaftan olduğu bir gerçektir. Buna göre, yapılacak etkin tanıtımlarla, bu konuda uzmanlaşmış seyahat acentalarının ülkemize çekilmesi sağlanabilir. Böylece, mevcut turizm potansiyelimizin atıl olması yerine nasıl verimli kullanılabileceği ve diğer turizm çeşitlerinde kaybedilen pazar payının bu alanda kaybedilmemesi için gerekli bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
122 ABSTRACT Enterprises, in order to make their employees work more efficient and productive, take the advantege of certain motivation tools. One of these tools, which is used to motivate people, is incentive travel. Incentive travel is not only a holiday, but it is also a touristic product that includes various activities and animation activities. In this research, the current situation of incentive travel is being discussed, which actually has a wide range of users abroad. In this context, when the related literature is examined, it is seen that no proper sources which have the details of the subject exists. With the aim of providing contribution to fill this gap within the literature, the position of incentive travel among motivation tools, the introduction of incentive travel and type of this touristic product, is discussed. I have tried to make use of the general information about the subject, and the limited resources in this field and put forward the application in Turkey by making a questionnaire within the banking sector. The preferred motivation tools by the banking sector employees is determined. It has been tried to determine whether a change in the motivation tools preferred by the people change, when changes in the motivation tools take place. According to this, people have preferred promotion, cash and incentive travel. With this, the aim was to inform the managers who has the will to use incentive travel as a motivation tool. To show that an alternative incentive tool exists among other motivation tools, forms the basis of this study.123 In the enterprises who use incentive travel as a motivation tool, almost all the people who have participated in the incentive travel have stated that they were satisfield with this motivation tool and would like to participate again. This shows that, when incentive travel is used by the managers of enterprises, it is an accepted motivation tool by the employee. Incentive travel on the one hand is a tool that provides the motivation of people and on the other hand it is a tool that contributes to the country's economy. It is a known fact that the incentive travels are usually made abroad and the destination points in Turkey are very suitable for incentive travel organisations. Thefore, with the help of efficient advertising, it is possible to attract the travel agencies that are experts in this fields. As a consequence, the necessary information of the ways to use our tourism potential efficiently and not to lose the market share in this field as in the other fields of tourism activities are presented. ~ssssss