İstisna akdinde ayıba karşı tekeffül hükümleri
Provisions of warranty in the job contract
  1. Tez No: 120559
  2. Yazar: KAMRAN SEFERLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET İstisna akdi toplum hayatında sıkça kullanılan bir akit türü olmaktadır. Bu akit dolayısıyla ortaya çıkan uyuşmazlıkların genelde ayıplı eserden kaynaklandığı görülmektedir. Bu nedenle çalışmamızda ayıplı eser tesliminde ortaya çıkan uyuşmazlıklar ve başvurulacak hükümler incelenmiştir. Bu bağlamda ayıplı eser dolayısıyla iş sahibinin sahip olduğu seçimlik haklar ve bu haklan kullanabilmesi için yerine getirmesi gerekli külfetler anlatılmıştır. Tezin birinci bölümünde genel olarak istisna akdi incelenmiştir. Bu bölümde öncelikle istisna akdinin unsurları ele alınmıştır. Daha sonra ise istisna akdinin taraflarını oluşturan iş sahibi ile müteahhidin borçlarına yer verilmiştir. ikinci bölümde ayıp kavramı geniş olarak incelenmiş ve ayıp çeşitleri ayrı ayrı ele alınmıştır. Burada çalışmamız açısından önemli olduğunu düşündüğümüz ayırımlara yer verilmiştir. Ayrı bir başlık altında noksan iş kavramı açıklanmıştır. Ayıp ile noksan iş arasındaki fark anlatılmış, bu ayrımın hukuki sonuçlarının önemine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ilk olarak eserin teslimi ve teslim ile kabul kavramları açıklanmıştır. Ardından ayıba karşı tekeffül hükümlerinin neler olduğu ve bunların uygulanması konusuna yer verilmiştir. Bu bölümde öncelikle ayıba karşı tekeffül borcunun doğması için gerekli şartlar anlatılmıştır. Akabinde iş sahibinin ayıba karşı tekeffülden doğan haklan incelenmiştir. Son olarak ayıp dolayısıyla zarar gören üçüncü kişilerin durumuna değinilmiştir. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise ayıba karşı tekeffül hükümlerinin ortadan kalkması ve zamanaşımına uğraması konusu ele alınmıştır. Burada öncelikle iş sahibinin bir fiili sonucu tekeffülden doğan hakların ortadan kalkma halleri ve ayıba karşı tekeffülden doğan hakların tabi olduğu zamanaşımı hükümleri ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The existence of disputes that may arise from the contract are especially effectived by defected work. There fore existence of disputes and the provisions that be applied are examined in the submit of defected work, in our study. The alternative rights of the principal and his burdens in order to use these righ are indicated with in the effect of defected work. The first part of the thesis; regarding the elements of the job contract previously, the job contract is examined generaly. Next; the parties of the job contract that be composed of principal's and contractor's obligations are studied. The second part of the thesis“defect”is examined extensively and the sorts of defect are studied one by one. The distinctions are indicated considered to be important for our study on this part. The third part of the thesis firstly submit of the work and“submit-accepdance”are exploined and next what to be the provisions of warranty and to be practised, is studied. First conditions that to be reguired in order to be existence of obligation of warranty is examined and then the rights of principal that arise from the warranty is studied. The last, the loss of prafit of third person concerning the warranty is explained. The last and fourth part of the thesis, the annihilation and lopse of time provisions of warranty are explained. Previously, annihilation of warranty according to result of principal acts and provisions of lapse of time concerning to rights that arrse from warranty are examined in details. «^ -*&> ^ -KT*