الاستصناع المعكوس
Istisnaa maaküs
- Tez No: 476333
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MOHAMED ADNAN DARWİCH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez konusu ters istisna' (istisna' el makus) akitlerinin ki bu akit türü modern akitlerden sayılmaktadır.Günümüz bankaları arasından Dubai İslam bankası ve Ebu Zabi bankasının uyguladığı bu akdi tanıtıp problemlerini ve ihtiyaç olma nedenini ve şeriata uygunluğunu incelemek için ele alınmıştır.Aynı zamanda yakın akidleri karşılaştırarak diğerlerinden farklı kılan özelliklerini tezde gösterdik. Tezin projesi aşağıda ki gibidir; Giriş, İçerisinde istisna' ve İstisna' makus olan İslami finans yöntemlerini ele alır.Birinci bölümde İstisna'nın tanımı ve İstisna' makusun tanımını ayrıntılı bir şekilde ele alır.İkinci bölümde Günümüz ictihad ışığında istisna' i makusu ve bankalarda işleyişini ele alır.Üçüncü bölümde İstisna'i makusun finans yöntemleri ile karşılaştırılmasıyla beraber günümüze olan güncellemesinin nasıl olması gerektiğini ve problemleri sonuçlanma yöntemleri bakımından ele alır. Sonuç bölümünde ise bulgu ve sonuçları irdeledik. Bu tez çalışmasının sonucunda bu akit türünin caiz olduğu noktasına ulaşılmış olup, iki ayrı caiz olan akdin ; müva'zi istis'na ve zimmette vasıflandırılmış icare akitlerinin bileşimi ile olur.Bu yöntemlerin cevaz noktalarınada değinerek bu konuya cevaben yazılmış şeriata aykırı oluduğu ileri sürülen mütekaddimun ve müteaahirun fıkıhçıların ve çağdaş fıkıhçıların görüşleri doğrultusunda ve İslam fıkıh mecmuasının görüşlerine ek olarak akdin meşru sayılması için bazı koşulları öne sürdük. Aynı zamanda bazı öneriler sunduk ki yeni akid türlerine uygunluğunu yakalayabilsin diye. Muhakkak ki başarı Allah (C.C) 'nun rızasıyladır. Bu şekilde finans akitlerinde ayrıntılı olarak,tanımından, gelişim evrelerine ,özelliklerinden önemine ve finansörlerin ve finans edilmeyi bekleyen proje sahiplerinin durumlarını bu tezimizde elimden gelen şeriat yönünden bu tür akitlerin yönünden hükümlerininn caizlik yönünden hükmüne ulaşmak için çalıştık.Fıkıh mecmualarında bu konunun irdelenmemiş olmasıda dikkate şayandır.Bu akittede de bulunması gereken şart ve dapt unsurlarına değindik. İstisnai makusun ve günümüz akitleri arasında bazı yönleri açısından ; hüküm ve özellikleri açısından irdeledik.Sonuç olarak bu akit türünün caiz olduğuna ulaşıldığını ve finanse bireylerin birden çok probremlerine cevap niteliğini taşımaktadır. Bazı şartlara cevap vermesi özelliği ve şüpheli durumlarla beraber itiraz durumlarını akdin geçerliliğini koruması ile ilgili yeni akitleri serd ettik.Yeni açıklamarda bulunduğumuz bu yeni akid türündeki tezimizdeki amacımız problemler cevap niteliği taşımasıdır.Kısacası tezimizde bunlardan bahsetmiş bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the Reversed Custom Order (akd al-estisnaa' al-maa'kous), which is one of the modern financing orders that have been adopted by a number of banks, especially Dubai Islamic Bank and Abu Dhabi Islamic Bank. The goal of this thesis is to dismantle this type of orders into its elements and to show its advantageous characteristics and legitimacy, in addition to comparing it to other similar orders. In this light, we decided to divide the thesis into the following parts: Introduction, which contains an entrance for Islamic finance fromula, including Custom Order and Reversed Custom Order Chapter One, which defines the Custom Order and Reversed Custom Order and delves into their details. Chapter Two, which addresses the modern implementations of Reversed Custom Order by Islamic banks, and its status with respect to contemporary jurisprudence. Chapter Three, which compares between the Reversed Custom Order and similar orders and then suggests improvements for the Reversed Custom Order to address some contemporary needs The last chapter concludes with recommendations and lessons learned from this research. The study reached a clear conclusion that justifies this order as it is composed of two valid and known ones, namely Parallel Custom Order and Lease on the benefits described in the attachment. At the same time, we addressed objections raised in the face of this type of orders by historical and contemporary jurists, while emphasizing at the same time on a number of controls to guarantee the legitimacy of this type of orders, in addition to some recommendations. The thesis also addresses the origins of the Reversed Custom Order, the circumstances which led to it, and its vital importance for investors and financial customers. I tried my best to reach a convincing conclusion, especially that this type of orders didn't take enough care from jurists and research committees. I performed some comparisons with similar orders in terms of legal status and advantages. I concluded that Reversed Custom Order is valid and solves many problems faced by investors, after taking some restrictions into consideration. I also addressed some objections and offered recommendations that could add value to contemporary orders in order to be more beneficial for investors and other customers. And Allah guides us and knows the best.