Franchising sistemi ve tek düzen hesap planına göre muhasebeleştirilmesi
Franchising system and accountation of according to the unique order accounting
  1. Tez No: 120560
  2. Yazar: MİKAYİL KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu çalışmada, franchising sistemi, tanımı, tarihi gelişimi, bugünkü durumu, türleri, benzer sözleşmelerle farkları, sağladığı avantaj ve dezavantajları, ülkemiz vergi ve rekabet mevzuatı karşısındaki durumu ve tek düzen hesap planına göre muhasebeleştirilmesi konuları incelenmiştir. Franchising, tarihi eskilere dayanan fakat, modern anlamda 20. yüzyıldan itibaren uygulana gelen yaygın bir pazarlama metodudur. Franchising, franchise veren işletmenin, piyasada belli bir yer edinmiş, tüketicilerce iyi tanınan ve tercih edilen markasını kullandırma karşılığında, franchise alandan belli bir bedel alması, onunla birlikte bir yapı oluşturması, bütünleşmesi işlemidir. Çalışmamız sonucunda, franchisingin yeni bir iş kurmak isteyen küçük girişimciler için ideal bir yol olduğu ortaya çıkmaktadır. Sistem sayesinde büyük sermaye gruplarının bünyesine dahil olan küçük girişimciler piyasanın risklerinden ve zorlu rekabet şartları altında ezilmekten korunmuş olmaktadır. Küçük girişimciler profesyonel ortaklarından, verimli çalışma metotlarını ve standart faaliyet yöntemlerini öğrenmektedirler. Ülkemizde, franchisinge özel düzenlemeler henüz mevcut değildir. Franchising işlemlerine ve sözleşmelerine, benzer sözleşmelerin ve işlemlerin hükümleri uygulanmaktadır. Fakat sistem ülkemizde yaygınlaştıkça mevzuatı da oluşmaktadır. Nitekim, Rekabet Kurulu Başkanlığı franchise sözleşmelerine uygulanacak hükümleri bir tebliğ ile düzenlemiştir. Franchising işlemlerinin muhasebeleştirilmesi, tek düzen hesap planına göre, maddi olmayan duran varlıkların muhasebeleştirilmesi usulüne göre yapılacaktır. Yapılan işlem franchise veren için satış, franchise alan için ise maliyet veya faaliyet gideri olarak muhasebeleştirilmelidir. Çalışmamız franchise işlemlerinin muhasebeleştirilmesinde ortaya çıkan tereddütlere de ışık tutmaktadır. ^**&Z%1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, we examined franchising system, definition, historical development, at present, sorties, the differencies from similar agreements, the advantages and disadvantages, the position at tax and competition legislation and accountation with our unique order accounting system. Franchising well known method old times, but modern franchising is a common method of marketing since 20. century. In franchising, franchisor gives its well known brand and prefered by consumers and takes a fee, makes a structure and integrates with that structure. As a conclusion, franchising is a ideal way, for small-sized entrepreneurs who want to make a new company. Thanks to system, small-sized entrepreneurs are being protected from market risks and hard competition by including huges finance groups. Small-sized entrepreneurs learn a productive working methods and standart operation methods from professional partners. We have not special legislations on franchising in our country yet. Similar agreements and transcactions provisions apply to franchising transactions and agreements. Yet, by the time franchising system becomes widespread, the related legislation is formed. Besides, The Competition Authority has issued regulations for the franchising agreements. The accountation of franchising transactions will be applied to the unique order accounting system by the procedure of intangible assets accountation. This transactions will be accounted as a sale for franchisor and cost and operating expenses for franchisee. Our thesis also makes hesitations on accountation of franchising transactions clear.