Ölüme bağlı tasarrufların iptali davası
Suit for the annulment of testamentary dispositions
- Tez No: 120600
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bir kimsenin ölümünden sonra hüküm ve sonuçlarını doğuracak şekilde yapmış olduğu ölüme bağlı tasarrufların iptalinin incelendiği bu tezin ilk bölümünde öncelikle ölüme bağlı tasarruflar,“kavram”olarak incelenmiş; ardından ise maddi ve şekli anlamda ölüme bağlı tasarruflar tanımlanmıştır. Bu noktada özellikle, mirasçı atanması ve vasiyetnamenin hukuki nitelikleri uygulamada çok rastlanılması dolayısıyla daha detaylı olarak incelenmiş; bununla birlikte, ölüme bağlı tasarruflarda temsil konusu da bu bölümün sonlarında hukuk düzeninde ortaya çıkarabilecekleri sakıncalar açısından tartışılmıştır. Tezin tamamına, 2002 yılında yürürlüğe giren Medeni Kanun hükümleri işlenmiştir. Bu sebeple çoğu yerde, 1926 tarihli Medeni Kanun dolayısıyla doktrinde tartışılmış olan konular kanun koyucu tarafından çözüme ulaştırıldığı için ayrıca tartışılmamış ancak, yeni Medeni Kanun'un da kendisine göre bir takım tartışılacak noktaları ortaya çıktığından bu konular ayrıca tartışılmıştır. Tezin can alıcı noktalarından birisi olan ölüme bağlı tasarrufların iptalinin hukuki niteliği ve sebepleri, ölüme bağlı tasarrufların iptali davası başlığı altında ayrıntılı bir biçimde ikinci bölümde ele alınmıştır. Buna göre, Medeni Kanun'da belirlenmiş olan iptal sebeplerinden, şekil eksikliği, irade sakatlıkları, kanuna ve ahlaka aykırılık ve temyiz kudretinin yokluğu halleri bu bölümde ayrıntılı olarak incelenmiştir. Tezin son bölümlerinde ise, ölüme bağlı tasarrufların iptali davasının usulüne ilişkin hükümler incelenmiştir. Bu açıdan, ölüme bağlı tasarrufların iptali davasında görevli ve yetkili mahkemeler belirlenmiş olup, davanın kabulü ve reddi hallerinin açılan davaya etkileri farklı açılardan olmak üzere ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Testamentary dispositions have been examined in concept first and testamentary dispositions in fact and testamentary dispositions in form have been defined later in the first chapter of this thesis, in which the annulment of testamentary dispositions which are made by someone wishing its effect and outcome appear after the death of the aforsaid person is examined. At this point, appointment of legatees and legal characteristic of the testament have been examined extensively; representation issue at testamentary dispositions is also put in argue, in the point of possible drawback in practice, at the end of the chapter. The Civil Code effective from 2002 has been used in the entire study. For this reason, old issues arised from the Civil Code dated 1926 have not been argued since these issues are solved by the legislator; but because of this new code has arisen new points in issue, these points have been discussed seperately. The legal characteristic and reasons of the annulment of testamentary dispositions which are crucial points of the thesis have been considered under a title of the annulment of testamentary dispositions in the second chapter. The rules governing the lawsuit for the annulment of testamentary dispositions have been examined at the end of the study. Competence and venue of the courts regarding the lawsuit for the annulment of testamentary dispositions have been determined and effects of judgments may be given to the case have been considered in different angles. ^*"»nwııcü*öU'