Avrupa Birliği ve Gümrük Birliği'ne geçiş sürecinde KOBİ'ler (teşvikler ve etkinliği)
SME's in the period of transition towards the integration with CU and EC (incentives and their effectiveness)
  1. Tez No: 120601
  2. Yazar: AYSUN YILDIZ DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DİLEK ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
209 ÖZET Dünyada, ülkeler arasında serbest ticaretin hedeflendiği küreselleşme sürecinin etkisi ile ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda hızlı bir değişim yaşanmaktadır. Bölgesel Bütünleşme hareketleri, bu değişim sürecinin içerisinde, küreselleşme yönündeki ilk basamağı oluşturmaktadır. Bugün, Türkiye'nin önünde de Gümrük Birliği(GB) ile başlayan ve Avrupa Birliği(AB) ile geniş kapsamlı bir ekonomik entegrasyonu içeren çok önemli bir süreç şekillenmektedir. AB ile yapılan GB neticesinde, Türkiye'deki imalat sanayi sektörü AB ülkelerinden kaynaklanan yoğun bir rekabet ortamının içerisine girmiştir. Bu yoğun rekabet ortamından en fazla etkilenecek kesim, hiç şüphesiz, imalat sanayi sektörünün bel kemiğini oluşturan Küçük ve Orta Boy işletmelerin (KOBİ), gelişen bu yeni yapılanmalara entegrasyonunun sağlanması ve rekabet güçlerinin artırılması gerekmektedir. AB'nde KOBİ'lere sağlanan destekler, gerek Birlik düzeyinde gerekse üye ülkelerde, ulusal ve bölgesel düzeyde öncelikli ve ayrıcalıklı bir yer teşkil etmektedir. Bunun nedeni, tüm dünyada olduğu gibi, AB'nde KOBİ'lerin sanayi dokusunun temelini oluşturmaları, bölgesel kalkınmada ve işsizliğin önlenmesinde anahtar rolü oynamalarıdır. AB ile karşılaştırıldığında, Türkiye'de KOBİ'lere sağlanan desteklerin yetersiz olduğu bilinmektedir. Bu nedenle AB'nde KOBİ'lere yönelik mekanizmaların incelenerek, Türkiye'de uygulanabilirliğini araştırmak büyük önem arzetmektedir. Bu çerçevede; sözkonusu çalışma ile AB'nin KOBİ'lere yönelik politikaları ve yardım mekanizmaları incelendikten sonra, Türkiye imalat sanayinin ölçeksel yapısı içerisindeki mevcut durumu araştırılmıştır. Daha sonra, Türkiye'de KOBİ'lere yönelik olarak uygulanan devlet yardımları210 irdelenmiş ve son oarak, Gümrük Birliği'ne uyum sürecinde KOBİ'lerin karşı karşıya kaldıkları sorunlar çerçevesinde, KOBİ politikalarının ve destek mekanizmalarının belirlenmesinde ve etkinliklerinin arttırılmasında esas teşkil edebilecek yaklaşımlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
211 ABSTRACT A rapid change in economical, social and political areas takesplace as a result of the globalisation period that aims to free trade between the world countries. In this period of changes, reginol integration activities are the first steps of globalisation. Now; in front of Turkey, there exists a very important and comprehensive economical integration period with European Union (EU) begining with the Customs Union(CU) As a result of the Customs Union with EU, manufacturing industry sector in Turkey faces an increasing competition caused by European Union Countries. Undoubtedly, The Small and medium Sized Enterprises (SMEs) that constitute the backbone of Turkis manufacturing industry sector will be affected mostly with these increasing competition circumstances. In this respect; it is necessary to provide the integration of manufacturing industry sector and especially SMEs to this newly establishing structures and to increase theircompetition powers. EU aids related to SMEs are applied with precedence and exceptions both in the Union and in thecountries. This is due to the fact that SMEs costitute the backbone of industry and have an important place in reginol developments and in prevention of unemployment. When compared to the ones in the Union, it is obvious that the aids related to SMEs in Turkey are inadequate. Because of this, it is important t investigate the mechanisms related to SMEs in the Union and search for the feasibility of these mechanisms in Turkey.212 In this respect; first, EU policies and state aids related to SMEs are searched and the place of SMEs in Turkish manufacturing industry is investigated. Followingly, state aids in Turkey related to SMEs are investigated. Finally, in framework of problems that SMEs face with in the adjustment period of the Customs Union, the approches that are essential while being determined and increasing the effectiveness of the policies and aid mechanisms related to tje SMEs are presented.