Türk bankacılık sisteminde merkez bankasının ticari bankalarla ilişkileri ve ekonomide uyguladığı para politikaları
In the Turkish banking sistem, the relations of the central bank with the commercial banks and the monetary policies that it applies in the economy
- Tez No: 120657
 - Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Finansman Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Türkiye'de mali sistem tek yönlü olarak, bankacılık sisteminin ağırlıklı olduğu bir yapıda gelişme göstermiştir. Mali sistemin en gelişmiş ve ağırlıklı kesimini oluşturan bankacılık sektörünün yaygın şube ağı ve sunduğu hizmet yelpazesi ile kaynak birikimi, akımı ve dağılımında dolayısıyla, ülke kalkınmasında etkin rolü bulunmaktadır. Ekonomideki fon akımlarının büyük bir dilimi bankalar sisteminden geçmektedir. 1980'li yıllara kadar Merkez Bankasının faaliyetleri kalkınmanın finansmanına fon sağlama ve kaynaklarının hükümet tarafından belirlenen öncelikli sektörlere kaydırılması işlemleri olmuştur. Bunun nedeni, piyasayı etkileyebilecek araçların sınırlı olması ve mevcut araçların da piyasadaki likidite ayarlama işlevinden çok teşvik politikasına daha uygun olmasıdır. 1980'li yılların ikinci yarısında piyasaya anında müdahale eden, Bankalararası Para Piyasası, Döviz ve Efektif Piyasası, Açık Piyasa İşlemlerinin işlerlik kazanması, Merkez Bankasının para politikasında etkinlik kazanabilmesi açısından önemli gelişmedir. Merkez Bankası bu işlemlerle, kısa vadeli likidite dalgalanmaları ve bunun faiz oranı ve döviz kurları üzerindeki ani baskıyı gidermeye çalışmaktadır. Aynı zamanda, karşılık ve reeskont kredisi uygulamaları da para politikaları açısından önceki dönemlere kıyasla daha uygun duruma gelmişlerdir. 4651 Sayılı Merkez Bankası Kanunuyla, Merkez Bankasının etkinliğini azaltacak unsurlar elimine edilmeye çalışılmıştır. Bu kanunla, Merkez Bankasının Hazineye avans vermesi ve kamu kurum ve kuruluşlarına kredi açması işlemleri yürürlükten kaldırılmıştır. Bu suretle karşılıksız para basılması engellenmiş olunmaktadır. Bu doğrultuda, yapılan düzenlemenin fiyat istikrarının karşılanması amacına en doğrudan katkıyı sağlayacak bağımsızlık ilkesi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Merkez Bankasının daha etkili kılınmasının piyasaların gelişmesi açısından daha uygun olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The financial system in Turkey has expansed through one-way structure, in which the banking system has a considerable weight. The banking system which is the most improved and dominant sector of the financial system has an effective role in the development of the country by its extensive branch network, the sort of the services it offers and also in cumulation, flow and distribution of the recources. A big portion of the flow of the funds in economy passes through the banking system. Untill the 1980's, the activities of the Central Bank had been providing funds for financing the development and shifting its recources to the preferential sectors that were determined by the government. The reason has been that the instruments that can affect the market are limited and the existing instruments are better suited for the incentive policy rather than the function of managing liquidity in the market. Activation of the Interbank Offer Market, Exchange and Cash Market, Open Market Operations, which intervene the markets instantly in the second half of the 1980's, is a considerable evolution in gaining efficiency for the monetary policies of the Central Bank. By these operations, the Central Bank attemps to remove the short-term liquidity fluctuations and its sudden pressure over the interest rate and the rate of exchange.At the same time, the reserve and the rediscount credits applications have also been more suited to the monetary policies in comparison with the former periods. By the law of the Central Bank no. 4651, the factors that can reduce the effectiveness of the Central Bank are tried to be eliminated. By this law, the operations of the Central Bank for making an advance to the Treasury and giving credit to the public enterprises and institutions are abrogated. By means of this, issuing overdrawn money is hindered. In this direction, it will not be false to say that the new arrangement provides the principle of indepence that will most directly contribute the aim of the price stabilization. It is considered that, making the Central Bank more effective will be more suited in development of the markets iKUVUUt