Endüstri içi ticaret teorisi kapsamında Türkiye otomotiv sektörünün değerlendirilmesi
An Evaluation of Turkish automotive sector in the context of intra industry trade
- Tez No: 120675
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETULLAH AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
211 ÖZET Uluslararası İktisat literatüründe, 1960'lardan itibaren, farklılaştırılmış ve/veya çeşitlendirilmiş benzer ürünlerin ülkeler arasındaki ticareti olarak tanımlanan ve önceleri tartışmalı ve endüstriler-arası ticaretin alternatifi biçiminde yorumlanan endüstri-içi ticaret, endüstriler-arası ticaretle birlikte gerçekleşmekte; ülkeye-özgü ve endüstriye-özgü özelliklerle açıklanmaktadır. Ülkeye-özgü özellikler; kişi başına düşen gelir farklılığının azaltılması, GSMH'larının büyümesi ve yakınlaşması, faktör donanımlarının benzeşmesi, ticaret kısıtlamalarının, gümrük tarife ve engellerinin kaldırılması, taşıma ve işlem maliyetlerinin azaltılması, ticaret ortaklarının birbirine olan uzaklığının azalması, ortak sınırlara sahip ülkelerin ticaretinin gelişmesi ve ortak dil ve kültürel özelliklerin oluşması, ekonomik ve siyasi entegrasyonların gerçekleşmesi ve çok uluslu şirketlerin aktivitelerinin artmasıdır. Endüstriye-özgü özellikler; ürün farklılaştırılması ve çeşitlendirilmesi, ölçek ekonomileri, ürün devresi, üretimdeki emek yoğunluğu, endüstri-içi doğrudan dış yatırımların artışı ve“Off-Shore”ların gelişmesidir. Endüstri-içi ticaret; endüstriler-arası ticaret, firma-içi ticaret ve endüstri- içi yatırım teorileriyle ilişkilidir ve“maliyetlerin ayarlanabilirliği”yaklaşımı ile yatay ve dikey endüstri-içi ticaretin ayırımı ve endüstriler-arası ticaret ile endüstri-içi ticaret arasındaki ticaret kaymaları açıklanmaktadır. Malların kalitelerindeki çeşitlilik ve fiyat farklılıkları dikey endüstri-içi ticarete; fiyatlarda sistematik bir değişiklik yaratmayan ürün özelliklerinde farklılaşma ise, yatay endüstri-içi ticarete neden olmaktadır. Amprik çalışmalarda, toplam endüstri-içi ticaretin ve yatay ve dikey endüstri-içi ticaretin payını, seviyesini ve ticaret kaymalarını ölçen endeksler ve belirleyicileri ile ilgili regresyon analizleri geliştirilmiş ve ekonometrik testler uygulanmıştır. Türkiye'de 1980'den itibaren, dışa-açık ekonomi ve endüstrileşmeyle, Otomotiv endüstrisinde; ihracatçı yapı büyük gelişme göstermiş ve dış ticaret hacmi çok artmıştır. Yıldan yıla sert değişimler göstermesine karşın, maliyet ayarlamalarının etkisi ve çok uluslu şirketlerin aktiviteleri ve doğrudan dış yatırımların artışıyla, Avrupa Birliği'ne üye ülkelere yönelik dış ticaretinin geliştiği ve endüstriler-arası ticaret ile endüstri-içi ticaret arasında ticaret kaymalarının meydana geldiği; Otomotiv Endüstrisi genelinde ve özellikle karşılaştırmalı üstünlüğü artan Binek Otomotiv ve Otomotiv Yan Sanayii Alt Endüstrilerinde; endüstri-içi ticaretin, daha çok dikey endüstri-içi ticaret olarak gerçekleştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
212 ABSTRACT Intra-industry trade, which, in international economics, after the 1960's, has been defined as the trade of similar, differentiated and varied goods/products between countries and which is said to be an alternative to inter-industry trade, happens together with inter industry trade. Intra- industry trade is explained through country-specific and industry specific qualities Country-specific qualities are: decreasing the difference between per capita income, increasing gross national product, similarity of factor endowment, to abolish trade limitations, customs obstacles, decreasing the cost of transport and process, bringing trade partners closer to each other, developing the trade of neighboring countries and establishing a common language and cultural qualities, having economic and political integration and increasing the activity of multi-national companies. Industry-specific qualities are: having different and varied products, scale economies, product cycles, the intensity of labor in production, the increase in direct foreign intra-industry investment and the development of“Off-Shore,'s. intra-industry trade is related to inter-industry trade, intra-firm trade is related to inter-industry investment theories and the difference between horizontal and vertical intra-industry trade and the trade slips between intra-industry trade and inter-industry trade is explained through the ”adjustability of cost" method. The variety in the qualitiy.of goods and price differences result in vertical intra-industry trade whereas the qualities of product that do not cause a systematic diffemce in prices cause horizontal intra-industry trade. In empirical studies, regression analysis have been developed, measuring the share of the total intra-industry trade and horizontal and vertical intra-industry trade. Through these, econometrical tests have been applied. After the 1980's, the export structure of the automobile industry has shown a considerable development and foreign trade has increased. Although radical changes have been observed, with the effect of the adjusting of cost, the activities of the multinational firms and the increase in direct foreign investment, foreign trade with the members of the Europen Union has developed. Although the increase en multinational firms, activities and foreign investment displays great diffemces every year, foreign trade with members of the European Union has developed. Due to this, there has been slips between inter-industry trade and intra-industry trade. It has,- - been observed that in the car automotive input industry, whose \| § comparative advantages have increased, intra-industry trade is mostly in the form of vertical intra-industry trade.