Menkul kıymetler ve mali duran varlıkların muhasebeleştirme esaslarının uluslararası muhasebe standartları ve Türkiye uygulamaları açısından incelenmesi
The Concepts of the accountancy of marketable securities and financial fixed assets and the analysis of international accounting standards and the accounting standards respectively
- Tez No: 120674
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Tez çalışmamızda; Menkul Kıymetler ve Mali Duran Varlıklarla ilgili uygulanan muhasebe politikaları incelenmiştir. Tezde; öncelikle, Menkul Kıymetler ve Mali Duran Varlıkların muhasebeleştirilmesi ile ilgili ülkemizde uygulanan mevzuat hükümleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Daha sonra, konuya ilişkin olarak yayınlanmış olan Uluslararası Muhasebe Standartları ve Türkiye Muhasebe Standartları karşılıklı olarak ele alınmıştır. Uluslararası Muhasebe Standartlarından 2001 'de yürürlüğe girmiş olan IAS 39 hükümleri açıklanmıştır. Ülkemizde uygulanan muhasebe politikalarının tespitine yönelik olarak yapılan bir araştırma ile konu tamamlanmıştır. Ülkemizde konuyla ilgili olarak yürürlükte olan düzenlemeler arasında farklılıklar vardır. Araştırma sonuçları da işletmelerin aynı konuda birden fazla düzenlemeyi dikkate aldıklarını ortaya koymuştur. İşletmeler muhasebeleştirme yaparken öncelikle Sermaye Piyasası Kanununu dikkate almaktadırlar. İkinci olarak da Vergi Usul Kanununu uygulayan işletmeler, Türkiye Muhasebe Standartlarını ise; uygulama imkanı bulamamaktadırlar. Ülkemizde muhasebe uygulamaları ile ilgili konularda yasal mevzuat arasında uyum sağlanmalıdır. Aksi halde işletmeler muhasebeleştirme işlemlerinde güçlüklerle karşılaşmaktadırlar. Bunun yanı sıra Uluslararası Muhasebe Standartları ile uyumun da her zaman gerekli olduğu ortadadır. Sonuç olarak; hem ülkemiz içinde ve hem de uluslararası düzeyde uyumu yakalayabilmemiz için, Türkiye Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulunun yayınladığı Türkiye Muhasebe Standartları yasal mevzuat açısından kabul görmelidir.
Özet (Çeviri)
In our study, the accounting policies about the marketable securities and financial fixed assets has been analyzed. In this thesis, priority, the recent legal amendments about adjustments of marketable securities and financial fixed assets is been examined comparatively. Then the international accounting standards and The Accounting Standards of Turkey about the subject is been analyzed respectively. IAS 39 one of the accounting standards, is been explained in details in the study. The thesis, has been completed with a research including applying of accounting policies which is carried out in our country. There are differences in the current applies of this subject. The results of the research showed that there are different applies about the accounting of marketable security. The business enterprises, firstly take care of the laws of the Capital Markets in their transactions. Secondly, they use Tax Laws. The Accounting Standards of Turkey are used by the business enterprises. There must be harmony in accounting applies and legal amendments. Otherwise, the business enterprises will face up difficulties in transaction of marketable security and financial fixed assets. However it is obvious that harmony with international accounting standards are necessary. As a conclusion, to reach harmony both national and international platform, The Accounting Standards of Turkey which is published by the Accounting and Auditing Standard Board Of Turkey must be accepted by legal amendments.