Türk sinemasında dış göçü konu alan filmlerde kültürel kimlik bağlamında 'öteki' nin temsili
Representation of the other in the Turkish films about emigration, from the perspective of cultural identity
- Tez No: 120685
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN GÜLERYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Tezin amacı, 1960'lı yıllarda Türkiye'den Batı ülkelerine doğru gelişen dış göç hareketi ile Batılı kimlik tarafından Öteki olarak konumlandırılan Türk göçmenlerin dönemler bazında Türk sinemasında nasıl temsil edildiğini araştırmaktır. Bu bağlamda, kuramsal düzeyde Öteki kavramına yaklaşım biçimleri ve dış göç sürecinin dinamikleri araştırılarak, örneklem olarak belirlenen dış göç konulu Türk filmleri analiz edilmekte ve 1970-1980 dönemi ile 1980-1990 dönemi dış göç filmlerinde temsil edilen Öteki'nin farklılaşan profili çıkarılmaktadır. 1970-1980 dönemini temsil eden Almanya Acı Vatan, El Kapısı, Otobüs filmleri ile 1980-1990 dönemini temsil eden Polizei, Alamancı'nın Karısı ve San Mersedes filmlerinin analizi sonrasında, Türk göçmenini Batı ülkelerinde kültürel kimlik bağlamında Öteki yapan koşullar saptanmış; bunun yanında dış göç sürecinin Türk sinemasına nasıl yansıtıldığı aynı yönetmenin belirlenen iki dönemde yaptığı filmler üzerinden araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, it is investigated how the emigration from Turkey to the west countries started at 1960 and Turkish immigrants, who are called by the west as the other, are represented by Turkish movies during last four decades. In this framework, by investigating the dynamics of emigration process and the approaches to the“the Other”concept, some chosen Turkish movies, whose subjects are related with emigration, are analysed and the changing profiles of“the Other”during the years 1970-1990 are illustrated. Through the analysis of the Turkish movies Almanya Acı Vatan, El Kapısı, Otobüs representing the years 1970-1980 and Polizei, Alamancı'nın Karısı, Sarı Mersedes representing the years 1980-1990, the conditions that making the Turkish immigrants“the Other”in the west countries considered the cultural view of point, are taken out. In addition, how the immigration is projected to the Turkish movies is analysed by looking the two films of the same director but at different dates.