İş ve hasta merkezli çalışmanın sağlık çalışanlarının iş doyumuna etkisi: T.Y.İ.E.A. Hastanesi örneğinde
Effects of patient-central or work-central patient care on health service workers work satisfaction: In T.Y.İ.E.A. Hospital example
  1. Tez No: 120684
  2. Yazar: SABİHA KABLAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
168 ÖZET Bu çalışmada; hasta merkezli ve iş merkezli hasta bakım sisteminin hemşirelerin iş doyumuna etkisi incelenmiştir. Hasta bakım sistemleri; yataklı tedavi kurumlarında, hasta bakım kalitesinin yükseltilmesi ve çalışanların iş doyumu açısından önem taşımaktadır. Çalışmaya; direk hasta bakımı yapan hemşireler dahil edilerek, hasta bakım sisteminin yanı sıra, bazı kişisel durumlarının da iş doyumuna etkisi incelenmiştir. Yapılan çalışmada elde edilen bulgular şöyledir: Hemşirelerin yaşları ve meslekteki hizmet süreleri arttıkça ekip içi uyum konusunda doyumları düşmektedir. Bekar hemşirelerin uyum konusundaki doyumları, evlilere göre daha yüksektir. Çocuk sahibi olanların genel iş doyumları daha yüksekken, olmayanların kurum ve uyum konusundaki doyumları daha yüksektir. Çocuğuna eşi bakanların uyum konusunda, çocuklarının yaşları büyük olanların da kurum konusundaki doyumları daha yüksektir. Lisans mezunlarının ve mesleki etkinliklere katılmayan hemşirelerin kurum konusundaki doyumları daha yüksektir. Eğitimine devam edenlerin; ekip, işin özellikleri ve uyum konusunda, etmeyenlerin ise genel iş doyumu ve hasta bakımı konusundaki doyumları daha yüksektir. Farklı alanda eğitim alanların ekip ve işin özellikleri konusunda doyumları daha yüksektir. Sadece hasta bakımı ile uğraşan hemşirelerin, servis sorumluları ve yardımcılarına göre kurum konusundaki doyumları daha yüksektir. Yoğun bakımda çalışanların; genel iş doyumu, yönetim ve hasta bakımı konusunda, serviste çalışanların ise ekip ile çalışma konusundaki doyumları daha yüksektir. Gündüz ağırlıklı vardiya çalışanların genel iş doyumları ile hasta bakımı konusunda, vardiyalı çalışanların ise kurum konusundaki doyumları daha yüksektir. Hasta merkezli bakım sistemi169 kullananların, hasta bakımı konusundaki doyumları iş merkezli bakım sistemini kullananlara göre daha yüksektir. Bakılan hasta sayısı arttıkça genel iş doyumu azalmaktadır. Çıkan sonuçlar değerlendirildiğinde;kişisel özelliklerin yanı sıra hasta bakım sisteminin de iş doyumunu etkilediği ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
170 ABSTRACT In this study; effects of patient-central and work-central patient care on nurses' work satisfaction is observed. Patient care systems are important in having-beds curing organisations for advencing patient care quality and work satisfaction of nurses. Direct patient dealer nurses are included in this study and also some personal situations' effects on work satisfaction and patient care systems are studied Findings of this study are as follows: When nurses get older and the working period in the job increases, their team harmony decreases. Single nurses have more work satisfaction than the married ones while the chield having nurses have more general work satisfaction, nurses having nochildrenhave more organisational satisfaction and harmony. Husband care child owners are better in harmony and elder child owners are better in organisational satisfaction. Nurses graduated from university and nonparticipating in professional activities have more organisational satisfaction. Nurses who continue education have more satisfaction about team, work characteristic and harmony than non educating ones. Nurses who educated in different fields have more satisfaction on team and work specialities. Nurses dealing with only patient care have more satisfaction than service managers and their assistants, intensive care nurses have more satisfaction on general work satisfaction, management and patient care. But department nurses' satisfaction about team-work is better. Day workers have more general work satisfaction and patient care than night workers, but night workers have more satisfaction about organisation. Patient central care system users' satisfaction about patient care171 is higher than work central care system users. When the number of patients increase general work satisfaction decrease. Consequently; it can be said that personal characteristics with patient care systems effects the work satisfaction.