Türk anayasal sisteminde Milli Güvenlik Kurulu'nun yeri
The Place of National Security Counsil in Turkish constitutional system
- Tez No: 120694
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MİTHAT SANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Daha öncesinde benzer işlevleri gören oluşumlar bulunsa da Türkiye'de ilk defa 1961 Anayasa'sı ile ABD'deki Milli Güvenlik Konseyi örnek alınmak suretiyle Milli Güvenlik Kurulu kuruldu.Ancak Milli güvenlik Kurulu'na asıl rengini veren, örnek alındığı ülkelerdeki durumu değil asker - sivil ilişkilerinde Türk siyasal yaşamında kökleşmiş olan geleneklerdi. Gerek Osmanlı gerekse Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca ordunun siyasal sistem üzerindeki etkisi hiçbir zaman ortadan kalkmamıştır.Zaman zaman -siyasetin raydan çıkmadığını düşüncesi sebebiyle- azalmış yada ortadan kalkmış gibi görünse de her zaman var olmuştur. İşte Milli Güvenlik Kurulu, olağan dönemlerde dahi Türk Silahlı Kuvvetlerinin siyaset üzerindeki etkisinin ve denetiminin Anayasal bir kurum aracılığıyla devamlılığına imkan vermektedir.Kurul tarafından belirlenen milli güvenlik siyaseti hükümet siyasetinin üzerinde gizli bir anayasa gibi durmakta, kurul kararları uyulması zorunlu kararlar olarak algılanmakta, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, adeta gizli bir hükümet gibi çalışmaktadır. Oysa demokratik bir hukuk devletinde silahlı kuvvetler seçilmiş yöneticilerin kesin kontrolünde olmalı ve Milli Güvenlik Kurulu ise milli güvenliğin sağlanmasından sorumlu olan Bakanlar Kuruluna sadece uzman bir kuruluş olarak tavsiyelerde bulunmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although these had been similar instititions, National Security Counsil (NCS) was first established in 1961 inspired by the National Security Counsil in the U.S. However, the traditions of the Turkish politikallife and the civil military relations were more influential on the structure of NSC, rather than the situation in the countries that was inspired. Throughout the history of the Ottoman Empire, as well as the Turkish Republic the army was always influential on the political system. National Security Counsil is the continuation of the influence and control of the Turkish Armed Forses through a constitutional organ. National Security polisy which was determined by the NSC is generally over the govermental policies as a secret constitution. Resolutions of the NSC are perceived as obligatory decisions.General Secretarial of NSC is functioning like almost a hidden government. Nevertheless, in a state of democratic and rule of law, armed forces should be under the strict control of the elected rulers, and the NSC should only function as an advisory board to the Counsil of Ministers.