Homeros'da dil-toplum bağıntısı
- Tez No: 21447
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET SÜERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
-105- OZET Dil ortak bir kültürün ortak bir iletişim aracıdır. Bu nedenle topluluğun özelliklerini yansıtır. Yazılı metinler dilin, dil düşüncenin, düşünce ise toplumsal yapının ürünüdür. Yunanlılar ilk dönemlerde ayrı boylar ve bağımsız kentler halinde yaşıyorlardı. Yunanistan anakarasında ataerkil bir toplum yapısı görülmekle birlikte, dilbilimsel çalışmalar Ege'ye gelen Yunanlıların anaerkil etkiler altına girdiğini göstermektedir. En eski çağlardan demokratik döneme kadar, Horaeros'un ışığı altında, geçmişle gelecek arasında bir köprü kurulmaktadır. Homeros, Yunan kültürünün temelini oluşturan itiyada ve - Odysseia'da yüzyılların geleneğini dile getirmektedir. İlyada'da Helena'nın kaçırılmasıyla başlayan İ.Ö. 1200 yıllarında İ İyon 'da (Troya) geçen Troya savaşı anlatılmaktadır. Odysseia'da ise Troya savaşından yurdu İthake'ye dönmek üzere denize açılan Odysseus 'un başından geçenler anlatılır. İlyada'da tanrılar ön-plandayken, Odysseia'da tanrılar arka-plandadır. İlyada'da tanrıların günlük yaşamdaki yerleri, Odysseia'da kentler ve insanlar anlatılmaktadır.-106- İlyada ve Odysseia'da geçen akrabalık terimleri ailenin genişlemesiyle birlikte akrabalık terimlerinin geliştiğini göstermekte; içevlilik, dışevlilik ve küme evliliğiyle ilgili bilgi vermektedir. Eski Yunanlıların geçirdiği toplumsal evrim Yunan dilinin gelişmesinde de görülmektedir. Toplumun gelişmesine paralel olarak dilin gelişmesi halkın kültürüyle ilgili genel bilgiler verir. Bu klasik araştırmalar sadece toplumbilim değil, diğer sosyal bilim dalları, örneğin psikolojik ve theolojik çalışmalar için bir temel oluşturur. Bu çalışmamda İlyada ve Odysseia'yı Yunanca metinden İngilizce ile karşılaştırarak analiz ettim. Genel olarak Yunan toplum yapısı yanında, yaptığım bu içsel analizde, sosyal yapıya ilişkin akrabalık terimlerini ve kavramlarını çıkardım. İlyada ve Odysseia ' daki olay örgüsünü yorumlamadan toplumsal yapıyı göz önünde tutarak yazdım. Son bölümde, çıkardığım akrabalık terimlerini açıkladım.
Özet (Çeviri)
-107- SUMMARY Language is a communication tool of a culture. In this connection it shows the features of the community. Written texts are the product of language, Language is the product of thought and thought is the product of social structure. In the earliest era, Greeks were living as seperate tribes and independent cities. Although a patriarchal social structure is seen in Greece linguistical studies show that the Greeks who came to the Aegean were under the influence of a matriarchal social structure. From the earliest age to the democratic period a bridge between past and future can be established in the light of Homer. Homer explained the traditions of centuries in the Iliad and the Odyssey which works comprise the foundations of Greek culture. In the Iliad the Trojan wars which took place in Ilios (Troy) in the 12 th century BC, begining with the kidnapping of Helen, were narreted. And in the Odyssey the things which happened to Odysseus who set out by sea to return to his own country Ithaca after the Trojan wars are narrated. While gods are-108- in the foreground in the Iliad, they are in the background in the Odyssey. In the Iliad the importance of gods in daily life; in the Odyssey the importance of the cities and the people are narrated. The terms of kinship in Iliad and Odyssey show that the importance of kinship has grown with the growth of family and give information about endogamy, ectogamy and group marriages. The social evolution, which oooured in Ancient Greece is seen in the development of Greek language. In parallel with the growth of society, the growth of language gives general information about the culture of the people. This classic research can be considered to be a basis for other branches of the social sciences, not only from the point of view of society, but also for example for psychological or theological studies. In this study, I have analized the Greek texts of the Iliad an the Odyssey comparing them with the English translation. In this internal analysis I have given the social structural relationship term and concepts found in Homer, In paralel with the structure of Greek society. I considered the structure of the society without reference to the sequence of events within the Iliad and Odyssey. Finally I have produced a compilation of the terms used for family relationship found in these works, along with an explaination of them.