Yusuf Atılgan ve Oğuz Atay'ın eserlerinde ölüm ve anlamsızlık problemi
The Death and meaninglessness problem in the works of Yusuf Atılgan and Oğuz Atay
- Tez No: 120704
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
İ5S ÖZET Bu çalışmada, Yusuf Atılgan ve Oğuz Atay'ın eserleri varoluşçuluğun başlıca kavramlarından ikisi olan“ölüm”ve“anlamsızlık”problemleri çerçevesinde değerlendirilmiştir öncelikle“Giriş”bölümünde bu iki kavramın anlam ve içerikleri açıklanmıştır. Bu bölümde varoluşçuluğun ana çizgileri de verilmiştir. Çalışmaya konu olan eserler, karakterlerin belirleyici olduğu eserler olduğundan, temaları, roman ve öykülerin baş kişileriyle ilişkisi içinde incelenmiştir. Birinci bölümde, bu karakterlerin özellikleri,“anlamsızlık”ve“ölüm”ile ilişkili olarak analiz edilmiştir. İkincil tip ve karakterler, temayla ilişkili oldukları ölçüde ve kurguda üstlendikleri rol ölçüsünde değerlendirilmiştir İkinci bölümde eserlerin yapılarının temanın etkisindeki oluşumları ve bu etkilerin sonuçlan analiz edilmiştir. Temanın kullanılmasını gerekli kıldığı anlatım teknikleri gösterilmiştir.“Mekân”ve“zaman”kurgudaki işlevsellikleri ölçüsünde inceleme konusu yapılmıştır.“Sonuç”bölümünde,“ölüm”ve“anlamsızlık”kavramları ve eserler hakkındaki hükümler sıralanmıştır. İki yazar, üslûp ve eserlerinin ortak ve ayrılan yanları bakımından karşılaştırılmış; eserlerinin Türk edebiyatındaki ve romanındaki önemi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
153 ABSTRACT In this study, the works of Yusuf Atılgan and Oğuz Atay are evaluated according to the problems of“death”and“meaninglessness”, which are two of the main concepts of existentialism. First of all, the meanings and the contents of these two concepts are explained in the“Introduction”part. In this part, the lines of existentialism are also given. The works which are the subjects of the study are found out to be structured by characters, so their themes are examined in relation with the protagonists of the novels and the stories. In the first part, the features of these characters are analyzed in relation with“meaninglessness”and“death”. The secondary types and characters of the novels and the stories are evaluated as far as they are related with the theme and take role in the fiction. In Part II, the structure of the works are examined according to their formation affected by the theme and the results of these effects are analyzed. The narration techniques which the theme necessitates to use are showed. The“place”and“time”are examined as far as they are functional in the fiction. In the“Conclusion”part, the conclusions about the works and the“death”and“meaninglessness”concepts are arranged. The writings of the two authors are compared according to their styles and the common and different aspects of their works. The importance and the place of their works in the Turkish literature and Turkish novel are designated.