Kahramanmaraş il merkezi doğal gaz pazar potansiyel araştırması ve master planı
Center province of the city Kahramanmaraş master plan and the research of market potential
- Tez No: 120740
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET KAHRAMANMARAŞ İL MERKEZÎ DOĞAL GAZ PAZAR POTANSİYEL ARAŞTIRMASI VE MASTER PLANİ Bu çalışımda Kahramanmaraş iline ileriki yıllarda gelmesi beklenen doğalgazın il merkezinde ne kadar talep göreceğinin hesaplamaları yapılmıştır. 8u hesaplamalar yapılırken doğal gazın geldiği tarihten 20 yıl sonrasına kadar tahminler söz konusudur. BOTAŞ' dan alman bilgiler doğrultusunda Kahramanmaraş Hine doğal gazın 2005 yılında geleceği varsayılarak 2010 yılma kadar şehrin %25 ine, 2015 yılında %45 ine, 2020 yılında %75 ine ve 2025 yıhnda %100 Üne dağıtıldığı varsayılmıştır. Hesaplamalarda mahaflelerdeki konut ve ticarethaneler birlikte, organize sanayi kısmı ise ayrı olarak hesaplanmıştır.Ayrıca talep miktarı hesaplanırken mahalle ve konut sayıları araştırılıp bulunduktan sonra halkın ekonomik durum parametresinin de doğal gaz talebi için önemli bir yer tuttuğu düşünülerek incelenmesine gerek duyulmuştur. Ekonomik durum araştırması için konutların elektrik tüketim miktarından faydalanılmıştır. Organize sanayi talep miktarı hesaplanırken tesislerin yıllık ruel-oil tüketimi Sanayi ve Ticaret Odası kapasite raporlarından alınarak bu rakamlara göre doğal gaz tüketim tahmini yapılmıştır. Hesaplamaların rahatlığı ve düzenlemede regülatörleri yerleştirme kolaylığı açısından, Kahramanmaraş ilinin aynı yapıya yakın olarak görülen mahalleleri birleştirilerek, bölgeler oluşturulmuştur. Toplam olarak 14 bölge il merkezini oluşturmaktadır. Her bölgenin 2010 He 2025 yıllan arasındaki talep miktarı ayrı olarak hesaplanmış olup, dizaynda regülatörler il merkezinin 2025 yılındaki haline göre yerleştirilmiştir. Boru çaplan da 2025 yılındaki şehir debisi ve bölgelerin debisi hesaplanarak en yüksek debiyi kurtaracak şekilde hesaplanmıştır. 2002, 75 sayfa Anahtar kelimeler : Kahramanmaraş, doğal gaz, potansiyel, çelik boru hattı
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT CENTER PROVINCE OF THE CITY KAHRAMANMARAŞ' MASTER PLAN ANDTHE RESEARCH OF MARKET POTENTIAL In this study, we have made the calculation of the consuption of natural gas which is expected to be brought as an alternative energy, in the center of the city in next years.The calculations are based on 20 years forward estimations from the date when first natural gas is used. Refering to the BOT AŞ' s datum we accepted matters are as follows: From 2005 to 2010 the natural gas will be available in 25% of the cityjn 2015 45% of the city, in 2020 75% of the city, in 2025 100% of the cityJn the calculations we thought residencies, shops and firms in the same consuption group and work-shops, mfflq, factories in a different consuption group. During our research for the natural gas consuption amount besides the number of units as a potantial consumer we also redacted the economical conditions of the units to our calculations. When we evaluate the economical conditions we refer the usage of the electricity. With a similar method when we estimate the the consuption of the work shops, mills, factories in indutrial organized zones we refer the usage of the fuel-oil consuption from Chamber of Commerce capacity reports. The regions, which have the same consuption characteristics are put in same groups, by doing so we create 14 zones. This separation facilitate the determination of the poins where we set the regulators based on the consuption of the city in 2025. The diameters of the pipes are in conformity with both the total consuption of the city and the each zones consumption. 2002, 75 pages Key Words : Kahramanmaraş, natural gas, potantial, steel pipeline