Sigara ve alkolün serum, tükürük ve sialik asit düzeyine etkisinin araştırılması
The Investigation of the effects of cigarette and alcohol on serum, saliva and urine sialic acid levels
  1. Tez No: 120747
  2. Yazar: AYNUR ARICAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİYE KURTUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Aynur ARICAN KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KİMYA ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZET SİGARA VE ALKOLÜN SERUM, TÜKÜRÜK VE İDRAR SİALİK ASİT DÜZEYİNE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI Aynur ARICAN DANIŞMAN : Yrd. Doç. Dr. Naciye KURTUL Yıl : 2002, Sayfa :62 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Naciye KURTUL : Yrd. Doç. Dr. M. Yaşar ÇİL : Yrd. Doç. Dr. özlem ERDOĞRUL Bu çalışma, sigara ve alkol kullanımının serum, tükürük ve idrar sialik asit (SA) düzeylerine ve bunun yanı sıra serum, GGT, AST ve ALT enzim düzeylerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, sigara içen 55, alkol kullanan 27 ve sağlıklı 59 kişiyi kapsamıştır. Serum, tükürük ve idrar SA düzeyleri, Pönniö ve ark. tarafından modifiye edilen Warren metoduna güre, GGT, AST ile ALT enzim düzeyleri de otoanalizörde, ticari marka kit kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AvnurARICAN UNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCDZNCES DEPARTMENT OF CHEMISTRY MSc THESIS ABSTRACT THE INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF CIGARETTE AND ALCOHOL ON SERUM, SALIVA AND URINE SIALIC ACDD LEVELS Aynur ARICAN SUPERVISOR: Yrd. Doç. Dr. Naciye KURTUL Year : 2002, Pages : 62 Jury : Yrd. Doç. Dr. Naciye KURTUL : Yrd. Doç. Dr. M. Yaşar ÇİL : Yrd. Doç. Dr. özlem ERDO?RUL In this study, we aimed to investigate the effect of the consumed cigarette and alcohol on serum, saliva and urine sialic acid (SA) levels, and also on serum GGT, AST ve ALT enzyme levels. The investigation has included 55 smokers, 27 alcohol drinkers and 59 healthy subjects. Serum, saliva and urine SA levels were measured with the Warren method modified by PSnniö and et aL, GGT, AST and ALT enzyme levels were measured by otoanah/ser using trade mark kit.