Moleküler kristallerde Modife pople-Karasz modelinin basit dinamik davranışının incelenmesi
Investigation of the simple dynamic behaviour of Modified pople-Karasz model on molecular crystals
  1. Tez No: 120776
  2. Yazar: HANİFİ ÖZŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Hanifi ÖZŞANLI ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ MOLEKÜLER KRİSTALLERDE MODİFE POPLE-KARASZ MODELİNİN BASİT DİNAMİK DAVRANIŞININ İNCELENMESİ Hanifi OZŞANLI KSÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FİZİK ANADİLİM DALI DANIŞMAN : Doç. Dr. Şükrü ÖZGAN Yıl : 2002 Sayfa : 64 Jüri : Doç.Dr.Şükrü ÖZGAN Prof. Dr. Ali DOĞAN Yrd. Doç. Dr. Yaşar ASLAN Pople ve Karasz' ın moleküler kristallerin erime teorisi üçüncü bir enerji parametresi W“ kullanılarak geliştirildi. W”, W ve W enerji parametrelerine W"= *J(W)2 + (W)2 kullanılarak bağlandı. Modife modelin denge durumu, en düşük yaklaşımlı kümesel değişim metoduyla incelendi. Konum ve yönelim düzen parametrelerinin sıcaklıkla değişimleri, farklı çifttenim oran sabiti v değerleri için incelendi. q=2Q-l ve s=2S-l alınarak düzen parametrelerinin 0 ile 1 arasında değişimi sağlandı, v < 0.609607 değerleri için düşük sıcaklıklarda önce S, daha yüksek sıcaklıklarda Q sıfır olmaktadır, ki bu v değerleri plastik kristallere tekabül etmektedir, v = 0.609607 değerinde aynı sıcaklıkta Q ve S birlikte sıfır olmaktadır, v > 0.609607 değerlerinde S ve Q ' nun davranışı değişmekte ve önce Q sonra S sıfır olmaktadır. Bu v değerleri de sıvı kristallere karşılık gelmektedir. Düzen parametrelerinin denge durum çözümleri incelendi. Düzen parametrelerinin kararlı ve yarıkararlı çözümlerinin yanı sıra, bir sistemin yarı kararlı durumda 'Donma' olayını açıklamada önemli rol oynayan kararsız çözümler elde edildi. Sistemin genel davranışı; 1) Serbest enerji yüzeyleri kontur haritaları şeklinde gösterilmesi, 2) Detaylı denge şartını uygulayarak elde edilen dinamik denklemlerin çözümü akış diyagramları şeklinde verilmesi ve dinlenme eğrilerinin elde edilmesi şeklinde iki farklı metot kullanılarak incelendi. Son olarak iki metotla bulunan sonuçlar karşılaştırılarak metotların avantaj ve dezavantajları kısaca tartışıldı. Anahtar Kelimeler : Moleküler Kristaller, Modife Pople ve Karasz Modeli, Düzen Parametreleri, Kümesel Değişim Metodu, Kararlı, Yarıkararlı ve Kararsız Çözümler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hanifi ÖZŞANLI ABSTRACT MSc THESIS INVESTIGATION OF THE SIMPLE DYNAMIC BEHAVIOUR OF MODIFIED POPLE-KARASZ MODEL ON MOLECULAR CRYSTALS Hanifi OZŞANLI DEPARTMENT OF PHYSICS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCE UNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM Supervisor : Doç. Dr. Şükrü ÖZGAN Year : 2002 Pages : 64 Jury : Doç. Dr. Şükrü ÖZGAN Prof. Dr. Ali DO?AN Yrd. Doç. Dr. Yaşar ASLAN The Pople and Karasz theory of melting of molecular crystals is developed by using a third energy parameter, W“. W”is combined to W and W energy parameters using ; w= 0.609607, the behaviour of S and Q was interchanged and first Q then S becomes zero, these v values correspond to Iuquid crystals. The equilibrium behaviour solutions of the order parameters are examined. Beside the stable and metastable solutions of the order parameters, unstable solutions were also found which play an important role to explain how to get a system 'frozen-in' in the metastable state. The different methods were used to study more general behaviour of the system. 1) Displaying the free energy surfaces in the form of the contour mapping, 2) Solving the dynamic equations, which were constructed by introducing the detailed balancing condition directly by means of the flow diagram and constructing in the form of the relaxation curves. Finally, the results obtained from the both methods were compared. The advantages and the disadvantages of the methods were discussed briefly. Key Words : Molecular Crystals, The Modified Pople and Karasz Model, Order Parameters, Cluster Variation Method, Stable, Metastable and Unstable Solutions. II