Endomorfizma tarafından belirlenen merkezleyen yakın halkalar
Centralizer near-rings determined by end G
- Tez No: 120810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECAT GÖRENTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET ENDOMORFEZMA TARAFINDAN BELİRLENEN MERKEZLEYEN YAKIN HALKALAR ÇOMAK, Ahmet Geylani Yüksek Lisans Tezi, Matematik Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Necat GÖRENTAŞ Ocak 2002, 45 sayfa Buradaki çalışmaya ilk olarak yakın halkalarla ilgili temel tanım ve teoremler verilerek başlanmıştır, ikinci bölümde çalışmamızda yararlanacağımız birtakım genel sonuçlara yer vereceğiz. Daha sonraki kısımda ise, (G, +) grubu için ME(G) = {f: G - » G|fa =of, VaeEndG}; endomorfizma taralından belirlenen merkezleyen yakın halka yapısını G nin sonlu üretilen bir grup, karakteristik basit bir grup, simetrik veya genelleştirilmiş quaternion bir grup olduğu durumlarda araştıracağız. Tezin son kısmında ise R bir sonlu lokal halka ve V sonlu bir unital R- modül olmak üzere C(R; V) merkeleyen yalan halka yapısı araştırılarak konu ile ilgili örneklere yer verilmiştir. Anahtar Kelime : Yakın - halkalar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CENTRALIZER NEAR-RINGS DETERMINED BY END G ÇOMAK, Ahmet Geylani Msc, Mathematics Supervisor. Asst. Prof. Dr. Necat GÖRENTAŞ January 2002, 45 pages We started this study by obtaining some theorems and givining some basic definitions related the topic, near-rings. In the second chapter, we put some general results related the context which we use later. In the next chapter, the structure of centralized near-ring determined by endomorphism End G for the group (G, +), which symbolized by ME(G) = {f: G - > G|fa =af, VaeEndG}is investigated for the case G is finitely generated abelian, symmetric, characteristically simple or generalized quaternion groups. In the last chapter, the structure of centralizer near-ring C(R; V) for which R is finitely local ring and V İs a unital R - module was searched and some related examples took were added. Key word : Near-Rings ill