Programlanabilir lojik kontrol (PLC) ünitesi ile ortam sıcaklığının ayarı
Managing of the environmental temperature with programmable logic control (PLC) unit
  1. Tez No: 120834
  2. Yazar: MEHMET EMİN GÜNBATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET PROGRAMLANABİLİR LOJIK KONTROL (PLC) ünitesi ile ortam SICAKLIĞININ AYARI GÜNBATAR, Mehmet Emin Yüksek Lisans Tezi, Elektrik-Elektronik Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Mehmet BAYRAK Şubat 2002, 79 sayfa Günümüzde teknolojinin gelişmesine bağlı olarak bilgisayar sistemleri hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Özellikle endüstri sahasında bilgisayar destekli sistemleri kullanmak artık zorunluluk haline gelmiş, insandan bağımsız ayar, ölçüm ve kontrol mekanizmaları ihtiyacı hasıl olmuş ve neticede bu olgu otomatik kontrol kavramını ve gereğini doğurmuştur. Bu tez çalışmasında endüstride sıklıkla ihtiyaç duyulan PLC (Programlanabilir Lojik Kontrolör) ile ortam sıcaklığının kontrolü Siemens S7-200 PLC sistemi kullanılmak suretiyle uygulamalı olarak yürütülmüştür. Tezin birinci bölümünde PLC'ler ve çalışma esasları genel olarak ele alınmış, ikinci bölümünde kapalı bir ortamın sıcaklığının kontrol yönteminin seçimi ve kullanılan araçların tanıtımı yapılmış, deneysel çalışmalara yer verilmiş ve yapılan kontrolörün yazılımı ve komut listesi Siemens PLC ailesi için geliştirilerek STEP 7 dilinde yazılımı ele alınmıştır. Son bölümde ise PLC'lerin diğer mevcut kontrol sistemlerine göre avantaj ve dezavantajları üzerinde durulmuş tartışma ve sonuçlara geniş şekilde yer verilmiştir. Anahtar kelimeler : PLC, sıcaklık kontrolü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MANAGING OF THE ENVIRONMENTAL TEMPERATURE WITH PROGRAMMABLE LOGIC CONTROL (PLC) UNIT GÜNBATAR, Mehmet Emin Msc, Electric-Electronics Department Supervisor: Prof. Dr. Mehmet BAYRAK February 2002, 79 pages Managing of the environmental temperature with PLC parallel to the developments in techonology the systems of the computer have been one of the parts of the life that can not be given up. Especially, it is essential to use computer supported systems in industrial area whose need of adjustment, measurement and control mechanisms are free from human (subjectivity) are occured. In the end, this phenomenon has introduced to the concept of automatic control and its necessity. In this thesis, PLC (Programmable Logic Control) which often needed in industry and the control of the heat in surroundings are carried out by using Siemens S7 200 PLC systems. In the first section of the thesis, PLC's and their working basis have generally been studied; in the second section the choice of control methods of the heat in indoors and the tools employed were described. The experimental studies involved were outlined and the programme together with the command list of the controler were carefully developped for the Siemens PLC family related with the STEP-7 language. In the last section, other existing control systems have been considered and the advantages and disadvantages of these systems with respect to the PLC systems were outlined. In this last section the results and discussion of results were also prepared on a vast scale. Key words : PLC (Programmable Logic Control), The control of the heat. in