Termal kamera geri beslemesi ile pıd kontrollü otomatik proses ayarlamalı pet şişirme makinası
Pet blowing machine with thermal camera back feeding and pid controlled automatic process adjustment
  1. Tez No: 630707
  2. Yazar: BURCU BAYAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ ORALHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türkiye'de sınırlı sayıda olan Pet Şişe Şişirme makinaları, yurt dışında da sınırlı sayıda üretici firma tarafından yapılmaktadır. Makinalarda, görsel tasarımla birlikte mekanizmalarında da daha ileriye taşıyacak yenilikçi çalışmalar yapılıyor olması; hızla ilerleyen teknolojilerin yakından takip ediliyor ve uygulanıyor olması, kullanılan elektronik malzemelerin global markalar olması, günümüz rekabet şartlarında makine üreticileri için en belirgin avantajlardır. Dünyadaki makine sektöründe yeniliklerin durmaksızın ilerlemesiyle beraber, Pet Şişirme Makinası kullanıcılarının talepleri değerlendirilip, halen Kayseri Organize Sanayi Bölgesi 30.Cadde' de çalışmakta olan Makro Makina firması Arge bölümü ile yapılan görüşmeler sonucunda Termal Kamera Geri Beslemesi İle Pid Kontrollü Otomatik Proses Ayarlamalı Pet Şişirme Makinası projesini gerçekleştirmek planlanmıştır. İçecek sektöründe kullanılmakta olan Pet Şişe Şişirme makinası, 0.25lt den 19 lt damacana şişelerine göre modellenmekte olup, çalışma özellikleri hepsinde ortaktır. Pet Şişe Şişirme makinası, preform giriş ünitesi, preform taşıma bölümü, fırın bölümü, şişirme bölümü ve çıkış bölümünden oluşmaktadır. Preformun, makineye girmesinden itibaren kendi ekseni etrafında hareket etmesi ile fırın bölümlerinden geçirilerek yeterli ısıya ulaşmasından sonra, şişirme ünitesinde 40 bar yüksek basıncın verilmesiyle şişeler elde edilmektedir. Söz konusu proje ile Pet Şişirme makinesi teknolojik olarak geliştirilmiş olacaktır. Mevcuttaki tüm pet şişirme makinalarında şişenin hammaddesi olan preformun ısıl işlemleri fırın ünitesinde gerçekleşmektedir. PLC (Programlanabilir Lojik Kontolör) yazılımının, termal kamera ve özel ısı kontrol cihazları kullanılarak ST dilinde geliştirilmesi ile fırın bölümünde gerçekleştirilecek olan bu sistem; kaliteli şişelerin elde edilmesini, maliyetin düşürülmesine katkı sağlayacak olup; Türkiye' de ilk kez uygulanacak bir çalışma olacaktır.
Özet (Çeviri)
Pet blowing machines are produced by some companies in turkey and another countries. In addition to visual design, innovative studies are carried out on machines, which will further advance their mechanisms; Rapidly advancing technologies are closely followed and applied, electronic materials used are global brands, which are the most obvious advantages for machine manufacturers in today's competitive conditions. With unceasingly innovations progressing in the machinery sector in the world, it has been planned to perform that the demands of the Pet Blowing Machine users are evaluated and the PID Controlled Automatic Process Adjusted Pet Blowing Machine project with the Thermal Camera Feedback as a result of the negotiations with the R&D department of Makro Makine, which is still working in the 30th Street of Kayseri Organized Industrial Zone. The PET Blowing Machine, which is used in the beverage sector, is modeled from 0.25lt to 19 lt carboy bottles, and its working features are common in all. PET Blowing Machine consists of preform input section, preform transport section, oven section, blowing section and exit section. After the preform has moved around its own axis since it has entered the machine, it has been passing through the oven section to reach enough heat then the bottles are obtaining by giving 40 bar high pressure in the blowing unit. With the mentioned project, the Pet Blowing Machine is classified as technological. The heat treatment of preform, which is the raw material of the bottle in all existing pet blowing machines, takes place in the oven unit. PLC (Programmable Logic Controller), thermal camera and special temperature control devices need to obtain quality bottles and reduce cost; In Turkey applied for the first time a study will be implemented.