Antalya ili Kumluca ilçesi örtü altı sebze yetiştiriciliğinde tarım ilacı kullanımında sorunlar ve çözüm önerileri
A Research on the problems of pesticides usage in greenhouse vegetable production in Kumluca district, Antalya province
- Tez No: 120859
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. SEMA GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmada; örtü altı sebze yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı Antalya ilinin Kumluca ilçesinde üreticilerin tarım ilaçlan kullanımları incelenmiştir. Bu çerçeve içerisinde; üreticilerin uygulayacakları tarım ilaçlan seçimindeki bilgi kaynaklan, uygulama dozları, mücadeleye karar verme kriterleri; tarım ile ilgili kamu ve özel kuruluştan ile ilişkileri ve bunlardan yararlanma şekilleri ;çevre ve sağlık bilinçleri öncelikli konular arasındadır. Bu çalışma tarım üreticileri ve tarım ilacı bayileri ile yürütülen anketlere dayandırılmıştır. Örnek seçiminde tesadüfi örnekleme metodu kullanılmıştır. Araştırmada Kumluca'da örtü altı sebzeciliği yapan üreticiler için bilgi kaynağı olarak; mücadeleye karar verme, tarım ilaçlarının seçimi ve uygulama dozlarının belirlenmesi konularında ilaç bayileri etkin rol oynadığı gibi kendi deneyimleri de etkilidir. Plastik seralarda cam seralara oranla daha fazla ilaç kullanılmaktadır. Üreticiler aşın ve yanlış ilaç kullanımının ürüne zarar verebileceğim ve sağlık açısından da zararlı kalıntı bırakabileceğini bilmektedirler. Fakat çevre konusunda yeterli bilgiye sahip değildirler. ANAHTAR KELİMELER : Örtü altı sebzeciliği, tarım ilacı, Kumluca, çevre koruma
Özet (Çeviri)
In this study, the usage of pesticides on vegetables grown in greenhouses in Kumluca district, Antalya province in which vegetables have been produced in a big amount were examined, hi this fiamework information sources of producers concerning the decisions to select the pesticides, application doses, criteria of making decision to began the usage of chemicals, relations with the extention services of the state and private sector, ways of driving a profit therefrom, the conscious of environment and health are the subject of great importance. This study has been carried out depending on the intervious done with the agricultural producers and the pesticide vendors. Random sampling method has been used in selecting interviewed people. According to the results of the study pesticide vendors play on effective role as an information source fer agricultural producers in deciding to begin to apply pesticides, choosing the appropriate ones, determining the application doses. Amount of pesticides used in plastic greenhouses are higher, compared with the uses in the glasshouses. Farmers are aware of the adverse effects of the overuse of the pesticides both on the crop and the human health. Even though they know what are the residue problems. They don't have enough information on the hazardous effects of pesticides on the environment. 2002, 189 PagesKey Words : Vegetable production in greenhouses, pesticide, Kumluca, protection of environment