Türk tarım politikasında değişim eğilimleri
Trends of change in Turkish agricultural policy
- Tez No: 120860
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLCAN ERAKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRK TARIM POLİTİKASINDA DEĞİŞİM EĞİLİMLERİ Sinan ŞATLI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Gülcan ERAKTAN Bu araştırmanın amacı; Türk tarımının, Avrupa Birliği (AB) Ortak Tarım Politikası (OTP) ile uyumunu incelemek ve Türkiye'deki tarım politikasının uygulanabilirliğini araştırmaktır. Ayrıca bir diğer amaç da Türkiye'deki tarımsal reform çalışmalarım incelemektir. Bu çalışmada AB ülkeleri ve Türkiye'deki tarımsal yapı birçok açıdan ortaya konulmuştur. Bununla birlikte tarım üreticilerine yapılan destek miktarı ve bunun ekonomiye yükü konusunda karşılaştırmalar yapılmakta ve bu bağlamda uygulanan politikalar tartışmaya açılmaktadır. Bu araştırmanın genel olarak ortaya koyduğu sonuç ise Türk tarımının globalleşen dünyanın etkisi ve onun çizdiği kıstaslar doğrultusunda belirli bir yöne doğru gittiğidir. Zaten bu gelişmelerin bir sonucu olarak Türkiye'de tarımsal reform uygulamaları başlatılmış bulunmaktadır. Çalışmada reform kapsamında yürütülen uygulamalar ayrıntısıyla incelenmekte ve konuya ilişkin öneriler sunulmaktadır. Son olarak uzun yıllardan beri uygulanan destekleme politikaları ve bunun yarattığı sorunlar da dikkate alınarak kaynakların daha etkin kullanılması amacıyla uygulanması düşünülen doğrudan gelir ödemeleri tartışmaya açılmakta ve bu uygulamanın olası sonuçlan analiz edilmektedir. 2002, 115 sayfa Anahtar Kelimeler : Doğrudan Gelir Ödemeleri (DGÖ), Fark Ödeme Sistemi (FÖS), Alternatif Ürün Projesi (AÜP), Türk Tarım Reformu (TTR)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis TRENDS OF CHANGE IN TURKISH AGRICULTURAL POLICY Sinan ŞATLI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economy Supervisor Prof. Dr. Gülcan ERAKTAN The objective of this research is to investigate the alignment of Turkish agricultural policy to the Common Agricultural Policy of the European Union and investigating the applicability of changed agricultural policy in Turkey. Furthermore; another aim is to investigate the agricultural reform implementations in Turkey. In this research, agricultural structure of Turkey and EU countries have been submitted from many aspescts. In addition, amount of support to agricultural producers and the burden of this support on economy has been compared and the implemented policies have been discussed in this context. The main result of this research is that Turkish agriculture is going on a way under the effect of globalizing world and the criterion of globalization. Hence the agricultural reform implementations in Turkey have been started as a result of this development In this research, the implementations carried, out in the context of reform is being investigated in detail and recommendations have been submitted. Finally, the support policy which was carried out for years and the problems stemming from this policy have been considered, the direct income payment system for increasing the efficiency of resource use has been discussed and the the possible result of that implementation have been analized as well. 2002, 115 pages Key Words : Direct Income Payments (DGÖ), Alternative Product Project (AÜP), Difference Payment System (FÖS), Turkish Agricultural Reform (TTR)