Şanlıurfa-Harran Ovası'ndaki orta büyüklükteki işletmelerde yeterli ve kısıtlı su koşullarında sulama programlaması ve optimum bitki deseni
Irrigation scheduling and optimal cropping pattern with adequate and limited water conditions for middle farming Şanlıurfa-Harran Plain
- Tez No: 120869
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ŞANLIURFA-HARRAN OVASINDA ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ İŞLETMELERDE YETERLİ VE KISITLI SU KOŞULLARINDA SULAMA PROGRAMLAMASI VE OPTİMUM BİTKİ DESENİ Musa ALTIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilimdalı Danışman: Doç. Dr. F. Kemal SÖNMEZ Bu çalışmada uygulama alanı olarak seçilen Harran Ovası Fırat Sulama Birliğinde orta büyüklükteki (100 da) aile işletmelerindeki bitkilerin su tüketimleri ile yeterli ve kısıtlı su koşullarında sulama programlarının belirlenmesi ve aynı koşullar için maksimum gelirin elde edileceği en uygun ürün bileşimi ve su dağıtım planlanın oluşturulması amaçlanmıştır. Fırat Sulama Birliği Şanlıurfa il merkezinin hemen güneyinde bulunmakta olup. deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 450m dir. FSB alanı net 784 10 da dır ve bunun 64724 dekan sulu ve 583 dekan kuru tarım arazisidir. FSB, yaklaşık 40m'/sn kapasitesi olan ve Harran Ovasında 337000 da araziye su temin eden Urfa ana kanal sisteminin memba tarafındadır. Yörede tarım arazileri üzerindeki hakim bitki olan pamuğun (%87) bitki deseni içerisindeki miktarının düşürülmesi gerektiği ortaya çıkmış olup desene giren sebze miktarlarının izin verilen sınırlan zorladıkları görülmektedir. Bu nedenle bir çapa bitkisi olan pamuk tarafından sömürülen toprağın uygun bir rotasyon ve bitki deseniyle daha yararlı bir kullanıma teşvik edilmesi önemli bulunmuştur. 2002, 72 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Optimizasyon. Doğrusal Programlama, Kısıtlı Su, Kısıntılı Sulama, Brüt Kar, Bitki Deseni
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.S. THESIS IRRIGATION SCHEDULING AND OPTIMAL CROPPING PATTERN WITH ADEQUATE AND LIMITED WATER CONDITIONS FOR MIDDLE FARMING URFA-HARRAN PLAIN Musa ALTİN Ankara University Graduate school of Natural And Applied Sciences Department of Farm Structure and Irrigation Supervisor Assoc. Prof. Dr. F. Kemal SÖNMEZ In this study, it was aimed to define crop water requirements and irrigation scheduling in case of adequate and inadequate water resources conditions in Harran Plain Fırat Irrigation Association with middle-sized farms ( 1 00 da). It was also aimed to determine optimal cropping pattern for maximum revenue in the same water resources conditions. Fırat Irrigation Association is located on the South of Province of Şanlıurfa with on altitude of about 450 m. FIA has a net land area of 78410 da of which 64724 da is irrigated and 583 da is arid land. A need to decrease the ratio of the dominant crop, cotton, with in the cropping partem was arisen f%87). It was also seen that vegetable proportions in cropping patterns has almost reached the allowable limits. That is why initiation of more effective land utilization with a suitable rotation and cropping pattern renew the soil exploited by cotton crop was found to be inevitable 2002, 72 pages KEYWORDS: Optimization, Linear Programming, Limited water. Deficit Irrigation, Net Benefit, Cropping Pattern m