Katalizör konsantrasyonunun interesterifikasyon reaksiyonu hızına etkisi
The Effect of the catalyst ratio on the interesterification reaction rate
- Tez No: 120872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KATALİZÖR KONSANTRASYONUNUN ÎNTERESTERIFIKASYON REAKSİYONU HIZINA ETKİSİ Anar MUSAVÎ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilin Dalı Danışman: Doç. Dr. Aziz TEKİN Araştırma 2001-2002 yıllan arasında A.Ü.Z.F., Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı, Yağ Teknolojisi laboratuarlarında yürütülmüştür. Araştırmada rafine soya yağı, farklı sıcaklık derecelerinde, 600 devir/dak. karıştırma hızı ve %0,2-0,5 oranlan arasında katalizör (NaOCH3) uygulanarak interesterifiye edilmiştir. Reaksiyonlar süresince, trigliseritlerin 2-yerleşimindeki palmitik ve toplam doymuş yağ asitleri enzimatik bir yöntemle izlenmiştir. Reaksiyonlar sonucunda, trigliseritlerde yağ asitlerinin olasılık yasasına göre gerçekleşen dağılımlarının birinci dereceden olmasının yanında, uygulanan farklı sıcaklık ve katalizör oranlarında reaksiyon hız sabitleri (k) 0,015-1,498 dak"1 arasında tespit edilmiştir. Buna ilaveten, reaksiyon hızlarının özellikle 40°C'den sonra arttığı belirlenmiştir, 1nk değerlerinin, 1/T'ye karşı grafiğe geçirilmesiyle elde edilen ortalama aktivasyon enerjisi değeri ise 12943 kal/mol olarak bulunmuştur. 2002, 63 sayfe ANAHTAR KELİMELER : İnteresterifikasyon kinetiği soya yağı, sodyum metilat, katalizör oranı, reaksiyon hız sabiti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF THE CATALYST RATIO ON THE INTERESTERIFICATION REACTION RATE AnarMUSAVI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Doç.Dr. Aziz TEKİN This research was conducted in Fats and Oils labs, of Food Engineering Dept, Agricultural Faculty, Ankara University, between 2001-2002. In this research, soybean oil was interesterified at different temperatures, 600 rpm stirring rate and 0,2-0,5% catalyst (NaOCft) concentration. Palmitic and total saturated fetty acids at 2-position were monitored during the reaction by an enzymatic method. The conversion of triacylglycerols to random distribution appeared to be a first order and reaction rate constants (k) were determined between 0,015 and 1,498 min"1. It was also observed that reaction rate increased after 40°C. The average activation energy was calculated as 12943 cal/mole, from plotting of Ink values against reciprocal of absolute temperature. 2002, 63 pages Key Words : Interesterification kinetics, soybean oil, sodium methylate, catalyst ratio, reaction rate constant.