Golf sahalarının çevresel etkilerinin Belek örneğinde irdelenmesi
A Research on the environmental impacts of golf courses in the case of Belek
- Tez No: 120920
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYRAN ÇELEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tüm karaya dayalı sporlar içerisinde golf, çevre ile en fazla etkileşimi olan spor dalıdır. Golf sporunun son yıllarda popülaritesinin artmasıyla, bu sporun çevre üzerine olan etkilerine duyulan ilgi de artmıştır. Alan kullanımının, doğal kaynak tüketiminin ve çoğunlukla pestisit ve gübrelerin neden olabileceği kirliliğin neden olduğu çevresel baskıların azaltılması gerekmektedir. Bu çalışma, golf sahalarının geliştirilmeleri sürecinde, ilk aşamadan golf sahasının açılışına kadar, çevre bilincinin ve sorumluluğun vurgulanması amacyla hazırlanmıştır. Bu çalışmada, ülkemizin en önemli golf merkezi olan Belek Turizm Merkezi'nde bulunan dört golf sahasının çevresel etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı bu golf sahalarım karşılaştırmak değil, golfun çevresel etkilerine dikkati çekmektir. 2002, 108 Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Golf, ekoloji, golf ve çevre, sürdürülebilir gelişim, çevreye duyarlı yönetim, Belek Turizm Merkezi.
Özet (Çeviri)
Among all land-based sports, golf has the strongest interaction with the environment. As the game of golf has become more popular in recent years, the interest in how golf affects the environment has increased. It is vital to ensure that environmental pressures involved in terms of land use, natural resource consumption and pollution which is mostly caused by pesticides and fertilisers be minimised. This study has been drawn up to promote environmental awareness and responsibility at all stages of the golf course development process, from initial concept through the opening. In this study, the environmental impacts of the four golf courses in Belek Tourism Center, the most important golfing center in Turkey, were assessed. It is not the purpose of this study to compare the sites. The primary aim is to develop awareness of the environmental impacts of golf courses. 2002, 108 pages KEY WORDS: Golf, ecology, golf and environment, sustainable development, environmentally sound management, Belek Tourism Center.