Sera koşullarında hümik asit katkılı katı ortam kültürüyle yetiştirilen domatesin gelişim, verim ve meyve özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and fruit characteristics of tomato crop grown in humic acids added aggregate culture at greenhouse conditions
  1. Tez No: 120921
  2. Yazar: EVRAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÖKSAL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SERA KOŞULLARINDA HÜMİK ASÎT KATKILI KATI ORTAM KÜLTÜRÜYLE YETİŞTİRİLEN DOMATESİN GELİŞİM, VERİM VE MEYVE ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ Evran DOĞAN (GÖZLÜKLÜ) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr.Köksal DEMİR Bu çalışma sera koşullarında hümik asit katkılı katı ortam kültürüyle yetiştirilen domatesin bitki gelişimi, verim ve meyve özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada bitki boyu (cm), gövde çapı (mm), yaprak sayısı (adet), yaprak rengi, salkımlar arası yükseklikler (cm), salkımlardaki çiçek ve meyve sayısı (adet/bitki), meyve tutum yüzdeleri (%), meyve ağırlığı (g), meyve çapı (mm), meyve boyu (mm), erkenci verim (kg, adet), toplam verim (kg, adet) ile kök ağırlığı (g) ve uzunluğu (cm) değerleri belirlenmiş olup bunların yanında köklerin kuru madde oram (%), çiçeklerime oranı (%),meyve suyu pH'sı, meyve suyundaki titre edilebilir asitlik miktarı (g/l00ml) ve suda çözülebilir toplam kuru madde miktarı (g/l 00g) ile meyve eti sertliği (kg/cm2) değerleri de tespit edilmiştir. Denemede bitkisel materyal olarak Gökçe 191 Fi domates çeşidi, yetiştirme ortamı perlit, yetiştirme kabı olarak da çapı 34 cm, yüksekliği 33 cm olan mavi renkli plastik kovalar kullanılmıştır. Yetiştirme ortamları içerisine 40 g/8 1, 80 g/8 L 160 g/8 1 ve 320 g/8 1 oranlarında katı hümik asit karıştırılmıştır. Deneme sonucunda hümik asit uygulamalarının çiçeklenme oram, meyve çapı ve erkenci verim miktarlarına olan etkisi istatistiki olarak önemli bulunmuş olmakla birlikte 40 g ve 80 g dozlarının kontrole göre hemen hemen tüm parametrelerde en iyi sonuçları verdiği, buna karşın 10 g, 20 g, 160 g ve 320 g dozlarının etkilerinin önemsiz olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak katı ortam kültüründe katı formdaki hümik asitin çok düşük ya da çok yüksek dozlarının uygulanması domateste bitki gelişimini ve verimini olumlu yönde etkilemediği tespit edilmiştir. 2002, 78 sayfa Anahtar Ketinden Domates, hümik asit, topraksız yetiştiricilik, katı ortam kültürü, sera.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF YIELD AND FRUIT CHARACTERISTICS OF TOMATO CROP GROWN IN HUMIC ACIDS ADDED AGGREGATE CULTURE AT GREENHOUSE CONDITIONS Evran DO?AN (GÖZLÜKLÜ) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor AssocProf Koksal DEMİR This study was carried out to determine the effects of humic acid applications on plant growth, yield and fruit characteristic of tomato grown in aggregate culture. In this experiment; plant height (cm), stem diameter (mm), leaf number, leaf colour, distance between clusters, numbers of flower and fruits on clusters, percentage of fruit set (%), fruit weight (g), fruit diameter (mm), fruit length (mm), precocious yield, total yield, weight (g) and length (cm) of roots, root dry matter rate (%), rate of flowering and titratable acidity, pH of fruit juice, brix, fruit penetration value (kg/cm2) in harvested fruits were determined. In the experiment tomato ev. Gökçe 191 Fi was used as plant material. Seedlings were planted in perlite filled in blue containers with 34 cm in diameter and 32 cm in depth. 40 g, SO g, 1 60 g, 320g humic acid in granule form were added to the growing medium. As a result of the experiment, the effect of humic acid application on rate of flowering, diameter of fruit and precocious yield had statistically significant The best results were obtained from 40 g and 80 g humic acid applications. Effects of 1 0 g, 20 g, 160 g and 320 g concentrations were not significant Consequently, it was found that application of very low or very high concentrations of humic acid did not exhibit any statistically significant effects on tomato growth and yield grown in aggregate culture supplemented with humic acids in greenhouse conditions. 2002, 78 pages Key Words : Tomato, humic acid, soilless culture, aggregate culture, greenhouse