Kerkenes (Yozgat) sahasında arkeolojik amaçlı jeofizik çalışmalar
Archeogeophysical investigation of the Kerkenes area (Yozgat)
- Tez No: 120926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KERKENES (YOZGAT) SAHASINDA ARKEOLOJİK AMAÇLI JEOFİZİK ÇALIŞMALAR Emine ERDEM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeofizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Abdullah ATEŞ Jeofizik Yöntemler çok değişik arkeolojik sorunların çözümünde kullanılabilmektedir. Manyetik yöntem genellikle kent planlarının çıkarılması, gömülü yol ve yapıların bulunmasında kullanılmaktadır. Bu amaçla Kerkenes Dağı, arkeolojik sahasında 1993 yılından bu yana, gradyometrik ölçümler yapılmakta ve bu ölçümlerin büyük bir kısmı tamamlanmış bulunmaktadır. Gradyometre ölçümleri bilgisayar ortamında değerlendirilerek, değişik ölçek ve büyüklüklerde görüntü (imaj) haritaları oluşturulmuştur. Ancak oluşturulan gradyometre renk görüntü haritalarından beklenen sinyal kalitesi elde edilememiştir. Bu durum gradyometre verilerine bir tür gürültünün karıştığı şeklinde değerlendirilmiş, üstelik gürültünün kaynağı da kestirilememiştir. Pilot olarak seçilen iki bölgede gradyometre ölçümleri veri işlem yöntemleri yardımı ile ayrıntı olarak incelenmiştir. Veri içinde bulunan düzlemsel rejyonal (bölgesel) etki uzaklaştırılmıştır. Bilgisayar ortamında yeniden düzenlenen veri, frekans ortamında, alçak yüksek ve band geçişli süzgeçlenmiştir. Alçak geçişli süzgeç renk görüntü haritalarında bölgesel etkinin baskın okluğu, bununda gradyometre ölçümlerindeki sinyal kalitesini zayıflattığı gözlemlenmiştir. Yüksek frekans etkisinin ortadan kaldırılması için yüksek- geçişli süzgeç uygulamaları yapılmıştır.Band geçişli süzgeçlerle oluşturulan renk görüntü haritalarında sinyal kalitesi daha da iyileşmiştir. Yüksek ve band geçişli süzgeç haritalarına yatay türev yöntemi uygulanarak renk görüntü haritalarında, sinyal kalitesi iyileştirilmiştir. Şiddetli anomaliye neden olan bir bölge ayrıntılı olarak incelenmiştir. 2002, 59 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Kerkenes, kesme frekansı, süzgeç, gradyometre
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mastn Thesis ARCHEOGEOPHYSİCAL INVESTIGATION OF THE KERKENES AREA (YOZGAT) Emine ERDEM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geophysical Engineering Supervisor : Assoc. Prof Dr. Abdullah ATEŞ Geophysical methods can be used to solve many different archaeological problems. In general, magnetic method is used to extract city plans, discover buried roads and structures. For these reasons, gradiometric measurements have been carried out at the Kerkenes Mountain, archaeologic site since 1993 and most of the survey has been completed. Gradiometer data have been processed in computer environment and image maps were produced at various scales and sizes. However, the expected signal quality was not obtained from the image maps. It is thought that a form of noise was mixed into the measurements and also the source of the noise could not be predicted. Gradiometer data chosen in two plot regions were investigated in detail by means of data- processing methods. Planar regional effect was removed from the data. Re-arranged data in computer environment were low-, high and band-pass filtered. In the low-pass filtered image maps, regional effect appears to be dominant and this impairs the signal quality of the gradiometer measurements. The signal quality was improved in the image maps by designing high-pass filters which remove frequencies containing low-pass filter values. The signal quality appear to be farther improved in the band-pass image maps. Signal quality was furter improved by using the method of the horizontal gradient to high and band- pass filtered maps. A region causing strong anomaly was investigated in detail 2002, 59 pages Key Words : Kerkenes, cut -off frequency, filter, gradiometer