Orientations of monumental architectural remains at Kerkenes Dağ
Kerkenes Dağ'ında bulunan anıtsal mimari kalıntılarının yönelimleri
- Tez No: 439060
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ BURCU ERCİYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tezde Kerkenes Dağ'ında bulunan mimari kalıntılar ve heykeller Arkeoastronomik bir perspektiften incelenmiştir. Kazı sonuçları tüm şehrin ideal kent kavramı düşüncesinden yola çıkılarak planlandığı sonucunu akla getirmektedir. Bu çalışmada yapı yönelimlerinin, gök cisimlerinin ufuk düzlemi üzerindeki doğma ve batma noktaları ile olan ilişkisi incelenerek, bu ideal kent kavramının göksel olaylar ile olan olası ilişkisi analiz edilmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate astronomical intention of the founders of the city at Kerkenes Dağ through architectural remains and city sculptures. The excavations result suggests the idea that the whole city was planned from an ideal urban concept containing all essential elements with their specified locations. In this study, possible astronomical intentions at Kerkenes is analysed through the examination of structural orientations in relation to the direction of astronomical objects upon the horizon where rising or setting point of prominent celestial bodies take place.