A theoretical approach to the economy in the transition From the Late Bronze Age to the Iron Age in Central Anatolia
Orta Anadolu'nun Geç Tunç Çağı'ndan Demir Çağı'na geçişteki ekonomik yapısına kuramsal bir yaklaşım
- Tez No: 778174
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ BURCU ERCİYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez Orta Anadolu'nun Geç Tunç Çağı'ndan Demir Çağı'na kadar olan süreçteki ekonomik yapısını anlamaya yönelik bir girişimdir. Bu amaç doğrultusunda Orta Anadolu'da yer alan yedi yerleşim seçilmiştir. Geç Tunç Çağı'ndan Demir Çağı'na geçişte Orta Anadolu'nun ekonomik yapısını anlamak amacıyla sırasıyla Gordion, Kerkenes, Kaman-Kalehöyük, Çadır Höyük, Boğazköy, Uşaklı Höyük ve Kınık Höyük değerlendirilecektir. Bu amaca ulaşmak için genel sosyal teoriler ve antik çağ ekonomisine ilişkin bazı spesifik teoriler eleştirel bir şekilde tartışılacaktır. Böylelikle mevcut teorilerin bu tezde seçilen dönem ve bölgeye uygulanabilirliği test edilecektir. Bu tezin bir diğer amacı da politik organizasyon ile ekonomik yapı arasındaki ilişkiyi anlamak olacaktır. Son olarak bu tez, coğrafi olarak yakın olan çağdaş yerleşim birimleri arasındaki olası ekonomik ilişkileri ortaya koymaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to understand the economic structure in Central Anatolia from the Late Bronze Age to the Iron Age. For this purpose, seven settlements located in Central Anatolia were selected. Gordion, Kerkenes, Kaman-Kalehöyük, Çadır Höyük, Boğazköy, Uşaklı Höyük, and Kınık Höyük will be evaluated, respectively. In order to achieve this goal, general social theories and some specific theories on ancient economy will be critically discussed. By doing this, the applicability of existing theories to the period and region selected here will be tested. Another goal of this thesis will be to understand the relationship between political organization and economic structure. Finally, this thesis will try and reveal possible economic relations between contemporary settlements that are in geographical proximity.