Protein kaynağı olarak ekmek mayası (Saccharomyces cerevisiae) kullanımının tilapia (Oreochromis niloticus L. ) yavrularının büyüme, yem değerlendirme ve vücut kompozisyonuna etkisi
The Effect of using baker's yeast (Saccharomyces cerevisiae) as a protein source on growth, feed conversion ratio and body composition of tilapia (Oreochromis niloticus L. )
- Tez No: 120939
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURTAZA ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PROTEİN KAYNAĞI OLARAK EKMEK MAYASI (Saccharomyces cerevisiae) KULLANIMININ TİLAPİA (Oreockromis niloticus L.) YAVRULARININ BÜYÜME.YEM DEĞERLENDİRME ve VÜCUT KOMPOZİSYONUNA ETKİSİ Meltem SARIGÜN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Murtaza ÖLMEZ Bu çalışmada, %34.99 ham protein ve 3000 kcal/kg sindirilebilir enerji içerecek şekilde balık unu ve soya küspesine dayalı olarak hazırlanan kontrol yemi ve bu yemdeki balık unu proteininin %10, %20, %30, %40 ve %50'si yerine ekmek mayası (Saccharomyces cerevisiae) proteini ilave edilmiş deneme yenileriyle tilapia (Oreochromis niloticus L.) yavrularını 90 gün süre ile beslemenin; büyüme, yem değerlendirme oranı, protein etkinlik oram, kondüsyon faktörü, hepatosomatik indeks, vücut kompozisyonu ve yaşama oranına etkileri araştırılmıştır. Denemede, kontrol yemindeki balık unu proteinin %30'una kadar ekmek mayası ilavesi canlı ağırlık kazancım arttırırken, artan seviyeler büyüme oranını daha fazla geliştirmemiştir. Yem değerlendirme ve protein etkinlik oranındaki gelişme ise kontrol yemindeki balık unu proteinin %20'sine kadar ekmek mayası ilavesi ile gözlenirken, daha yüksek oranlarda ekmek mayası ilavesinin olumlu etkisi gözlemlenmemiştir. Farklı oranlarda ekmek mayası ilavesi hepatosomatik indeks değerlerinde azalmaya neden olurken, grupların besin madde içerikleri ve yaşama oranım önemli derecede etkilememiştir (p >0.05). 2002, 80 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Oreochromis niloticus, ekmek mayası (Saccharomyces cerevisiae), büyüme performansı, yem değerlendirme oram, protein ekinlik oram, kondüsyon faktörü, hepatosomatik indeks, vücut kompozisyonu, yaşama oranı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF USİNG BAKER'S YEAST (Saccharomyces cerevistae) AS A PROTEİN SOURCE ON GROWTH, FEED CONVERSION RATIO AND BODY COMPOSITION OF TILAPIA (Oreochromis niloticus L.) FRY Meltem SARIGÜN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Murtaza ÖLMEZ In this study, the effects of feed prepared on the base offish meal and soybean meal and containing 34.99 % crude protein and 3000 kcal/kg digestible energy (control) and the feeds containing baker's yeast ( Saccharomyces cerevisiae) protein instead of 10, 20, 30, 40, 50 % of the fish meal protein of control feed on the growth, feed conversion ratio, protein efficiency ratio, condition factor, hepatosomatic index, body composition and survival rate were determined in the tilapia (Oreochromis niloticus L. 1758) fry for 90 days. In the experiments the addition of baker's yeast protein instead of 30 % of fish meal protein of control feed elevated weight gain however, the increasing levels did not further improve the growth rate. Addition of baker's yeast protein instead of 20 % of fish meal protein of control feed increased the feed conversion and protein efficiency ratio however, the upper levels did not show any positive effects. Although hepatosomatic index decreased following to baker's yeast addition at the different levels there were no significant differences in body compositions and survival rates of tilapias (p>0.05). 2002, 80 pages KEY WORDS: Oreochromis niloticus, baker's yeast (Saccharomyces cerevisiae), growth performance, feed conversion ratio, protein efficiency ratio, condition factor, hepatosomatic index, body composition, survival rate.